reklama

Nepracují. Vzpomínají. Trápí se

Sarajevo - Vysoká nezaměstnanost trápí jak Bosnu a Hercegovinu, tak Chorvatsko. Lidé nemají práci, zůstávají doma a mají čas znovu a znovu v hlavě přehrávat bývalá utrpení.

"Nepoddávají se tomu jen vojáci, kteří skutečně byli na frontě, ale i staří. Sedí doma, myslí na to, jak se schovávali ve sklepech a jejich deprese se prohlubují," soudí chorvatská novinářka Lenka Laličová. "Kdyby bylo více práce a více zaměstnaných, podařilo by se válku lépe překonat," myslí si.

Váleční veteráni však po práci paradoxně netouží. V Chorvatsku požívají celé řady výhod; dostávají speciální důchody, prémie k životním jubileím, výhodnější úvěry, jsou osvobozeni od placení daní, jejich děti jsou přednostně přijímány do státních škol.

Před dvěma lety tak ministerstvo pro chorvatské válečné veterány s úžasem zjistilo, že "veteránské" papíry dnes vlastní přes 32 tisíc lidí. Snaha úřadu přezkoumat dokumenty (vydané ještě v éře nacionalistického prezidenta Franja Tudjmana) však vyvolává masový odpor: Chorvati si na své hrdiny odmítají nechat sáhnout.

Rozvolňovací balíček? Nejásal bych, ale vzniká kolektivní imunita, říká epidemiolog | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama