reklama
 

Neplodná? Ne, jen tlustá

Mnoha ženám, které se trápí v reprodukčních centrech, by stačilo k vyřešení problému zhubnout. Podle vědců obezita snižuje plodnost až o celých 50%!

Debra Winogradová a lekce v bazénu. Debra bojuje s jojo-efektem. Už se jí dvakrát podařilo shodit přes sto liber (45 kilogramů) a znovu je nabrat. Nyní je jejím cílem zhubnout 80 kilogramů během 32 týdnů.
Debra Winogradová a lekce v bazénu. Debra bojuje s jojo-efektem. Už se jí dvakrát podařilo shodit přes sto liber (45 kilogramů) a znovu je nabrat. Nyní je jejím cílem zhubnout 80 kilogramů během 32 týdnů. | Foto: Reuters

Mnoha ženám, které se trápí v reprodukčních centrech, by stačilo k vyřešení problému zhubnout. Podle vědců obezita snižuje plodnost až o celých 50%!

Potvrdila to nedávná studie, provedená v amsterodamském Akademického lékařském centru. Čeští odborníci z Centra asistované reprodukce (CAP) při Fakultní nemocnici Brno tento podíl odhadli na méně.

Tuk je hormonálně aktivní

Z jejich zjištění vyplývá, že jde o 30% žen, kterým v otěhotnění brání jejich vlasní tloušťka. Přesto tak jsou nadváha a obezita jednou z nejčastějších příčin neplodnosti českých žen. K jejímu odstranění by pak stačil jednoduchý a levný recept - víc pohybu, méně jídla.

Obézní lidi lékaři varují před infarktem nebo mrtvicí, ale málo se ví o tom, že projevem stejného problému může být neplodnost a gynekologické obtíže.

Tuková tkáň je totiž hormonálně aktivní a její nadměrné zvýšení vede k poruchám menstruačního cyklu, které se projevují i nemožností otěhotnět.

Poloviční šance

U žen s obezitou v hodnotách BMI 30 až 35 poklesla šance na početí o 4 procenta. U závažně obézních s BMI nad 35 však byla šance na početí až o 50 procent nižší ve srovnání s těmi ženami, které měly BMI mezi 21 a 29.

Vznik potíží je pravděpodobně dán poruchou dozrávání vajíček vinou narušené hladiny luteinizačního hormonu, případně také ještě častěji zvýšenou hladinou inzulinu.

Vyšší hladina inzulinu je nejčastěji vyvolána nedostatečnou tělesnou aktivitou a nevhodnou stravou. Roli může hrát i chronický zánět a četné další hormonální poruchy, často spojené s přebytkem tukové tkáně, která zpracovává steroidní hormony.

Vajíčka "neumí" dozrát

Velmi častým projevem je PCOS - syndrom polycistických vaječníků, neboli četných ovariálních "cyst". Tyto útvary jsou ve skutečnosti nedozrálými vajíčky. Chronické a dlouhodobé nedozrávání vajíček je způsobeno hormonální poruchou, vyplývající právě z aktivity přebujelé tukové tkáně.

Projevuje se poruchami menstruace - cyklus je dlouhý, s nepravidelným a/nebo bolestivým krvácením. V některýh případech také menstruace vymyzí úplně. K příznakům patří akné a špatná mastná pleť, zmnožené ochlupení (často mužského typu), vypadávání vlasů, a z psychických projevů deprese.

Problém i pro umělé oplodnění

Nejméně polovina žen s poruchami cyklu je obézní. K léčbě všech těchto potíží včetně neplodnosti by tak stačilo tak málo - zhubnout.

"Pro nás je navíc u obézních žen také mnohem náročnější provést umělé oplodnění," upozorňuje MUDr Igor Crha z brněnského CAP.

"Se zvyšujícím se počtem obézních je tohle velmi závažné zjištění. Myslíme si, že by ženy měly být informovány o jejich menší šanci na početí kvůli nadváze. Myslíme si, že po zhubnutí by se šance na početí mohla zlepšit bez nutné léčby," prohlásil Jan Willem van der Steeg z amsterodamského Akademického lékařského centra.

zdroj: Reuters, Aktuálně

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama