reklama

Němci odrazili piráty. Čína poslala na pomoc tři lodě

Peking vyslal torpédoborce k somálským břehům

Bundeswehr má i svou námořní složku. Ta dosud v zahraničích misích příliš využívána nebyla, časy se ale mění
Bundeswehr má i svou námořní složku. Ta dosud v zahraničích misích příliš využívána nebyla, časy se ale mění | Foto: marine.de

Adenský záliv - Německé válečné lodi se podařilo v Adenském zálivu odrazit útok somálských pirátů na egyptskou nákladní loď, kterou se námořní nájezdníci snažili unést. O incidentu informoval Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IBM) se sídlem v Kuala Lumpuru.

Po čtvrtečním incidentu oznámila v pátek Čína, že posílá k africkým břehům tři svá armádní plavidla, která se mají přidat k mezinárodním vojenským silám. Ty chrání obchodní lodě před nájezdy somálských pirátů.

Peking poslal do války proti pirátům dva nejmodernější torpédoborce a jednu doprovodnou loď. Je to první armádní skupina lodí, kterou Čína vypravila mimo oblast Tichého oceánu.

Čtvrteční úspěch německých vojáků by podle tiskových agentur mohl nasvědčovat tomu, že se mezinárodním vojenským lodím hlídkujícím u Adenského zálivu začíná v boji proti sílícímu nebezpečí námořního pirátsví ve vodách kolem Afrického rohu dařit.

"Navzdory vyššímu počtu mezinárodních vojenských lodí počet útoků stále roste," prohlásil zástupce IBM Noel Choong. "Pirátské lodě jsou všude, ale rychlý zásah německé válečné lodi zafungoval a je to známka naděje na zlepšení."

Podle Choonga blíže nespecifikovaná egyptská loď s 31člennou posádkou mířila do Asie, když ji somálští piráti obklíčili a začali na plavidlo střílet. Zranili při tom jednoho člověka.

"Německá helikoptéra dorazila na místo jako první. Zaslechla totiž signály volání o pomoc egyptské lodi a podařilo se jí somálské piráty odrazit," popsal zásah německých vojáků Choong.

V Adenském zálivu, kterým prochází jedna z nejvytíženějších námořních tras na světě, piráti útočí jak na nákladní lodě, tak i na výletní plavidla či soukromé jachty. Jen během letošního zaútočili námořní bandité na více než stovku lodí.

V celé řadě případů si útočníci berou jako rukojmí posádku nebo pasažéry a požadují za ně výkupné. V oblasti nicméně v reakci na citelné zhoršení situace začaly nedávno působit lodě Severoatlantické aliance, Evropské unie, Ruska, Malajsie, Íránu a Indie. Svá plavidla má každým dnem vyslat také Čína, která s Afrikou po moři čile obchoduje, a pirátská hrozba se jí proto týká stejně bytostně jako například exportního giganta Německa.

V Somálsku již sedmnáct let panuje nestabilní situace, kdy většinu území ovládají islamisté. Ve středu po pouhém týdnu ve funkci rezignoval premiér provizorní vlády úřadující v exilu Mohamed Mahamud Guled, čímž vyhlídky na zlepšení nestabilní situace v zemi utrpěly další ránu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama