reklama

Nejvíc zelení jsou lidovci, nejméně ODS

Praha - V uplynulém volebním období ve prospěch ekologických zákonů nejvíce hlasovali poslanci KDU-ČSL a US-DEU, nejméně ODS.

Poslanci hlasují
Poslanci hlasují | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Asociace ekologických sdružení Zelený kruh dnes zveřejňuje výsledky analýzy hlasování Poslanecké sněmovny v letech 2002 až 2006 s názvem "Pověz mi, kdo je nejkrásnější". Přehled má ukázat, jak poslanci zvedají ruku při rozhodování o důležitých normách ve prospěch životního prostředí.

Zelený kruh vybral osmnáct "klíčových hlasování, u kterých je možné říct, jestli hlasování pro, či proti mělo bylo prospěšné pro oblast ochrany životního prostředí". Ze srovnání vyplynulo, že "nejzelenější" jsou poslanci KDU-ČSL a těsně za nimi US-DEU, kteří životnímu prostředí dali 65 procent svých hlasů.

Komunisté a poslanci za ČSSD životnímu prostředí pomohli zhruba v každém druhém hlasování týkajícím se životního prostředí. Nejhůř dopadl klub ODS, který pomohl životnímu prostředí jen něco přes 18 procent hlasů.

Z jednotlivých poslanců se nejlépe umístila Taťána Fischerová (US-DEU), která hlasovala pro ekologii v sedmnácti z 18 možných případů. Za ní se umístili František Pelc (US-DEU), Jitka Vojtilová (ČSSD), Libor Ambrozek (KDU-ČSL), Robin Bönisch a Iva Šedivá (oba za ČSSD).

Na posledních příčkách skončili s jedním nebo dvěma hlasy poslanci Josef Bíža, Tomáš Dub, David Šeich, Eva Dundáčková, Zdeňka Horníková, Helena Mallotová, Václav Mencl, Miroslav Pátek a Lubomír Suk - všichni z ODS.

Poslanec Suk ke svému umístění v analýze řekl, že interpretace Zeleného kruhu, jestli konkrétní zákon je v zájmu životního prostředí, nebo proti němu, je pouze a jenom jeho interpretace.

"Já můžu mít na ty zákony názor jiný a svůj názor jsem vyjádřil hlasováním. Zelený kruh se snaží politickou scénu ovlivnit analýzou, ve které interpretuje svůj názor jako jediný správný, což samozřejmě nemusí být pravda," řekl Suk.

Dodal, že má dobré vztahy s ministrem životního prostředí Ambrozkem, považuje ho za velmi zeleného politika a mnoho "jeho" zákonů podpořil.

Podobně na analýzu Zeleného kruhu pohlíží i poslanec David Šeich. Řekl, že jde o subjektivní hodnocení prospěšnosti určitého zákona životnímu prostředí.

reklama
reklama
reklama