reklama

Největší rockové koncerty všech dob

Statistika - Sobotní koncert Rolling Stones na pláži Copacabana se možná zařadí do seznamu nejgigantičtějších hudebních akcí v historii.

Rod Stewart přilákal na Silvestra 1994 na Copacabanu 3,5 milionu lidí (ilustrační foto)
Rod Stewart přilákal na Silvestra 1994 na Copacabanu 3,5 milionu lidí (ilustrační foto) | Foto: BBC

Přehled některých "nej" koncertů:

Nejpočetnější dav se podle Guinessovy knihy rekordů shromáždil na vystoupení Roda Stewarta také na pláži Copacabana na Silvestra 1994. Na jednom místě se tu slily neskutečné tři Prahy v podobě 3,5 milionu lidí. Vstup na koncert byl zdarma.

Nejvíc platících diváků si přišlo podle stejného zdroje v dubnu 1990 poslechnout koncert Paula McCartneyho na stadion Maracana v Riu de Janeiru. Bylo jich přes 180 000.

Nejzdařilejší repríza rockové monstrakce se povedla Paulu Simonovi. Půlmilionové publikum v newyorském Central Parku, které přivábil jeho koncert s Artem Garfunkelem v roce 1981, převýšilo 750 000 diváků na témže místě o deset let později.

Největší festivalové publikum v dějinách přilákala akce spoluzakladatele firmy Apple Computer Steva Wozniaka v květnu 1983. Do kalifornského Devore se tehdy sjelo 670.000 lidí, aby si poslechli U2, Davida Bowieho nebo Willieho Nelsona.

Nejslavnějším festivalem v dějinách přesto zůstává Woodstock, na němž během tří srpnových dnů v roce 1969 celkem 400 000 lidí zhlédlo The Who, Jimiho Hendrixe, Grateful Dead a spousty dalších.

Nejvíc lidí sledujících přímý přenos koncertu představuje asi 1,5 miliardy diváků projektu Live Aid 13. července 1985. Na akci vystoupily největší rockové hvězdy té doby, které vydělaly 110 milionů liber na pomoc hladovějícím v Etiopii.

Největší publikum koncertu vážné hudby se sešlo v newyorském Central parku v červenci 1986. Koncert Newyorské filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty si přišlo poslechnout plných 800 000 lidí.

K nejslavnějším koncertům samotných Rolling Stones patří představení v londýnském Hyde Parku v červenci 1969. Krátce po smrti kytaristy Briana Jonese si je přišlo poslechnout 200 až 300 tisíc diváků. Jagger tam četl báseň od anglického básníka Percy B. Shelleyho a vypustil stovky motýlů. Ale například v prosinci téhož roku vidělo kapelu na neplaceném vystoupení poblíž San Franciska 450 až 600 tisíc lidí.

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama