Nedůstojný závod o porodné: šly byste do něj?
Mít a nemít 13000 korun: takové dilema stálo před budoucími maminkami, které čekal porod na přelomu roku. Jak byste se k němu postavily vy?
Mít a nemít 13000 korun: takové dilema stálo před budoucími maminkami, které čekal porod na přelomu roku. Jak byste se k němu postavily vy?
Těhotné ženy nemohou samy ovlivnit, kdy začnou rodit. O to víc je pak mrzelo, když přišla rodina o peníze třeba kvůli pár vteřinám. A tak se některé nastávající maminky snažily vyjít osudu vstříc a přemluvit lékaře, aby jim porod uměle vyvolal...
Sociálně necitlivý krok?
Do konce loňského roku dostávala každá rodina bez ohledu na ekonomickou situaci jednorázové porodné 13000 Kč, a to nezávisle na počtu dětí. Od letošního ledna už mají nárok na porodné jen rodiny, jejichž čistý měsíční příjem je menší než 2,4 násobek životního minima (stejná hranice, jaká platí pro přídavky na děti). Rodiče s jedním dítětem dostanou porodné pouze tehdy, jestliže jejich společný měsíční čistý příjem nepřesáhne 17700 Kč měsíčně. Takových rodin ovšem v ČR moc není. U neúplných rodin, kde jsou matka či otec samoživitelé, pak nesmí čistý měsíční příjem překročit 10700 Kč. Navíc je nově na porodné nárok jen u prvního dítěte, u dalších v pořadí už ne.
Škrty v porodném ušetří státu za rok okolo 1,5 miliardy korun. Podle ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše nebudou mít nová pravidla pro porodné na rodiny zásadní dopad. "Změnu pocítíme prakticky všichni, co máme děti nebo se je chystáme mít. Jediný, kdo se tomu vyhne, jsou zkrátka chudší rodiny. Ale je to jednorázová dávka a není nijak zásadní pro příjem rodiny. Nepovažuji tento krok na nějak sociálně necitlivý," uvedl ekonom pro Český rozhlas.
Nesmyslné riziko
Automatický nárok na porodné vypršel 31. prosince 2010. První nový občánek ČR roku 2011 už měl smůlu... Mít, nebo nemít třináct tisíc, toť hamletovská otázka. Pro většinu českých rodin jde o částku, která je v rozpočtu už znát, zejména když chybí. Řada těhotných žen proto nesdílela výše citované stanovisko ekonoma Jana Bureše a snažila se přesvědčit lékaře, aby jejich porod uspíšil. "Každý den se objeví jedna až dvě rodičky, které chtějí rodit. Tvrdí, že mají kontrakce, či dokonce že jim odtekla plodová voda. Ale není to pravda," sdělil iDnes před koncem roku Petr Dzvinčuk, primář porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Ani oscarová herečka však neošidí přírodu či zkušeného doktora... "Takže je vyšetříme, a když zjistíme, že je všechno v pořádku, pošleme je zase domů. A ony prosí, ať si je tam necháme. Jenže my nemůžeme ukončovat těhotenství, a tím ohrožovat dítě," dodal primář Dzvinčuk.
Vyvolání porodu se provádí jen ve výjimečných případech, kdy by další pobyt miminka v bříšku znamenal komplikace pro něj nebo pro maminku. Jinak jde o zbytečné riziko. Přesto o něm některé ženy uvažují, a třeba jen kvůli pohodlí. "Chtěla bych se zeptat, jestli je možné si na vlastní žádost nechat vyvolat porod třeba o 14 dní dřív... Mám termín Vánoce/Silvestr, ale ráda už bych byla se synkem doma. Po pravdě, už jsem celá na rozpadnutí, a to mám ještě měsíc," píše čtenářka na webu www.emimino.cz.
A reakce čtenářek? Ty svědčí o tom, že peníze neznamenají všechno a že je většina maminek naštěstí příčetných... Tady jsou některé z nich:
-Přistupovat ke svému dítěti a jeho zdraví tímhle způsobem, to mi opravdu hlava nebere.
-Určitě bych nepopoháněla miminko, kterému ještě nepřišel čas. To by si potom každý vybíral data, někdo by chtěl dítě k výročí sňatku, někdo babičce k narozeninám. Je to proti přírodě.
-Jo, kdyby to šlo, tak by se před Novým rokem nahrnuly maminky do porodnic, aby dostaly porodné.
-No to jsi asi nemyslela vážně ten dotaz, ne? Přece bys jen kvůli pěkným Vánocům nehnala miminko na svět dřív, než je jeho čas? Pane Bože, to by sis mohla třeba na žádost nechat vyvolat už v pátém měsíci, aby tě netrápilo velký břicho! Jestli takhle uvažuješ už teď, tak chudák dítě.
-Pokud do čtvrtka neporodím, tak nastupuji na vyvolání, kterého se trochu bojím. Raději bych chtěla porodit sama, bez vyvolávacích prostředků. Ale mám těhotenskou cukrovku a nesmím přenášet. Jestli jsi v pořádku ty i miminko, tak bych do vyvolání nešla, dala bych mimču čas, aby si samo řeklo, kdy je ta pravá doba.
-To, že sotva lezeš, to opravdu důvod není, máš smůlu.
-Mně vyvolávali všechny tři moje porody, co bych dala za to, abych mohla rodit sama od sebe... Dost mě zarazilo, že někdo chce dobrovolně jít na vyvolání.
-Ten poslední měsíc prostě není žádný med, tělo se připravuje na porod, ale je to přirozené, patří to k těhotenství a tak je to potřeba brát.
Napište nám!
Představte si, že máte termín někdy okolo 31. prosince. Už máte všeho dost, sotva se kulíte, v noci se nevyspíte. A navíc od 1. ledna přijdete o dost peněz. Kdyby to bylo možné, daly byste přednost umělému vyvolání porodu?
Hlasujte v anketě pod článkem a pište nám své názory! Příspěvky o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu [email protected], do předmětu uveďte heslo "Porodné".
Vaše příspěvky můžete posílat do úterý 18. ledna. Nejzajímavější z nich uveřejníme a tři odměníme krásnou cenou - odpočinkovými knížkami pro maminky! Chcete-li soutěžit, nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefonní číslo! Zaslané příspěvky se stávají vlastnictvím magazínu www.zena.cz a jejich posláním dáváte souhlas k neomezenému užití. Redakce si vyhrazuje právo příspěvky redigovat.