reklama

Naslibované peníze dosud nedorazily

Praha / Brusel - Postupně pokračuje i obnova postižených měst a obcí. I to je však běh na dlouhé trati.

Vždyť přední světová zajišťovna Munich Re vyčíslila celkovou škodu částkou 10,73 miliardy dolarů, tedy zhruba 261,4 miliardy korun.

Podle sumy, přislíbené ze zahraničí, by jednotlivé zasažené země prakticky nemusely "sáhnout" do svého.

Svět nasliboval jihovýchodní Asii přes 12,5 miliardy dolarů (304,4 miliardy korun). Z toho částkou přes sedm miliard dolarů přispěly vlády a mezinárodní organizace a asi 5,5 miliardy přišlo od soukromých dárců.

I když jde o sumu závazně naslibovanou, peníze zdaleka ještě nebyly poslány na pomoc. Například Spojené státy ještě neuvolnily přes čtyřicet milionů dolarů. Z pomoci členských zemí Evropské unie a Evropské komise v hodnotě 1,6 miliardy eur (asi 48 miliard korun) byla podle deníku European Voice na sklonku podzimu vyplacena jen desetina.

Evropská komise kritiku odmítla: "Postupujeme možná pomalu, ale s rozmyslem. Unie může být pyšná, jak s rekonstrukcí pomáhá," ohradila se komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

European Voice, který vycházel ze studie britského předsednictví, přesto tvrdí, že právě Evropané, jichž tisíce zemřeli na plážích jihovýchodní Asie, jsou dnes největšími dlužníky regionu.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama