reklama
 

Na Vsetínsku hřejí žáky přímotopy

Valašské Meziříčí - Silný mráz ovlivnil život škol ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. V některých učebnách učitelé dnes ráno naměřili přibližně deset až 16 stupňů nad nulou.

Třídy proto navíc vyhřívají i přímotopy, které však způsobují výpadky elektřiny.

"Kvůli mrazivému počasí odložily některé školy lyžařské výcviky svých žáků," podotýká mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Největší zimu mají ve třídách žáci a učitelé církevní Základní školy Salvator.

"Naměřili jsme deset až 15 stupňů," potvrdil ředitel Hynek Mikušek. Třídy jsou doplňkově vyhřívány přímotopy, které podle něho ale vyhazují elektrické jističe. "Pokud se místnosti do oběda nepodaří vyhřát, budeme nuceni zkrátit výuku," uvedl.

V základní škole v Šafaříkově ulici se nedá učit v učebně fyziky. "V této místnosti je jen 16 stupňů," posteskl si ředitel školy Jiří Hruška, jenž hodlá požádat dodavatele tepla, aby prostory školy a družiny začal ráno vytápět o hodinu dříve.

Odložené "lyžáky"

Někteří žáci této školy dnes také kvůli velkým mrazům neodjeli na lyžařský výcvik. "Místo v pondělí odjedou až ve středu. Podle vnitřní směrnice nelze lyžovat, klesne-li teplota pod 12 stupňů pod nulou," vysvětlil Hruška.

Lyžování odvolal i jeho kolega Milan Kardoš ze školy v Žerotínově ulici, nechce prý riskovat zdraví žáků. Zbývající tři dny prvního turnusu proto učitelé přesunou až na únor.

Na hory dnes naopak odjeli žáci školy v Křižné ulici. Podle ředitel školy Tomáše Najmana nešlo objednanou dopravu už odříci. Dopolední lyžování bude podle jeho slov zrušeno, o odpolední části rozhodne aktuální teplota.

"Pokud tuhý mráz vydrží, bude pro účastníky lyžařského kurzu připraven náhradní program. Například teorie lyžování a osobnostní hry," poznamenal.

Autobusy nevyjely

Ve většině škol chybějí žáci dojíždějící z okolních obcí. Jejich autobusové spoje prostě nejely.

Do základní školy Vyhlídka ráno nepřijelo přibližně osm desítek dětí. "K nám přespolní žáci dorazili, i když se zpožděním," dodal zástupce ředitele školy v Masarykově ulici Jan Kocián.

Snad jediný užitek způsobily extrémní mrazy v základní škole Vyhlídka. "Na školní víceúčelové hřiště jsme minulý týden nastříkali vodu. Výsledkem je kvalitní ledová plocha, na které se čile bruslí," pochlubila se zástupkyně ředitele Olga Pernická.

Teploty v noci na dnešek místy klesly až k minus 25 stupňům Celsia, nad ránem se pohybovaly zhruba od minus 20 do minus 16 stupňů Celsia.#reklama

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama