reklama

Na TikToku letí "uplakaný make-up". Reaguje na mizerii ve světě i na chutě uživatelů

Na internetu lze najít řadu tipů, jak make-upem zakrýt stopy po nedávném pláči. Trendy na TikToku se však nyní ubírají opačným směrem - influencerky radí, jak pomocí líčení dosáhnout plačtivého vzhledu. Lesknoucí se zarudlé oči prý mají přidávat na atraktivitě.

Základem plačtivého make-upu jsou zarudlé skleněné oči a lehce napuchlé rty.
Základem plačtivého make-upu jsou zarudlé skleněné oči a lehce napuchlé rty. | Foto: Shutterstock

Jedno z videí, které radí, jak dosáhnout "crying make-upu", má na TikToku již 3,6 milionu zhlédnutí. Jeho autorka Zoe Kim Kenealyová v úvodu říká, že tento návod patří "labilním děvčatům". "Víte, jak skvěle vypadáme, když pláčeme? Ale pokud na to zrovna nemáte náladu, ukážu vám, jak toho dosáhnout líčením," pokračuje protagonistka videa.

Nejprve pomocí tužky rozpíjí linii rtů, pak aplikuje tvářenku nejen na lícní kosti, ale i na oční víčka, pod oči a na špičku nosu. Efekt skleněných očí vytvoří pomocí tekutých třpytek, ale nejdůležitější je prý lesk na rty. "Cítím se tak krásná, když se vypláču," napsala pod video jedna ze sledujících. 

Britský deník The Guardian upozorňuje, že smutek a mizerie není na TikToku trendy jen v oblasti líčení. "Možná proto, že neštěstí je všudypřítomné i ve skutečném světě - války, osamění, rasismus a klimatická změna," domnívá se médium. 

Frederika Thelandressonová, výzkumnice, která studuje převážně dívčí online komunity, dodává, že ceněnou hodnotou mezi influencerkami a celebritami je v současnosti autenticita. A té lze dosáhnout právě sdílením traumatu či psychiatrické diagnózy. "Ukázat zranitelnost je doslova výnosné," vysvětlila. 

Romantizace deprese je nebezpečná

Magazín Glamour však upozorňuje, že je uplakaná estetika generace Z problematická. Například výskyt deprese se v demografické skupině do 25 let mezi roky 2008 a 2019 zdvojnásobil. "Romantizace duševních propadů a představa, že jejich viditelné projevy jsou sexy, je nebezpečná," píše se ve článku. 

Terapeutka Noor Mubaraková vysvětluje, že pro ty, kteří skutečně trpí, může být uplakaná estetika zraňující. Trend dále může vést k nedůvěře vůči ženám, které se doopravdy potýkají s duševními problémy. Právě nedůvěra okolí je podle ní navíc jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé bojí vyhledat pomoc. V neposlední řadě "crying make-up" vytváří nové nerealistické standardy toho, jak mají ženy vypadat - tentokrát při pláči. "Poselství je jasné - potlačte svou skutečnou bolest, protože i když truchlíte, vaše oční linky musí být dokonalé," uzavírá Glamour svou kritiku. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama