reklama

Na pátý pokus se to ve sněmovně povedlo

Až na popáté se sněmovně podařilo schválit návrh na legalizaci partnerského soužití. Zde přinášíme přehled předchozích neúspěčných pokusů. 

1998 - Skupina poslanců v čele se Zuzkou Rujbrovou předložila vůbec první ucelený poslanecký návrh zákona o registrovaném partnerství osob téhož pohlaví. Kromě KDU-ČSL pod ním byli podepsáni poslanci ze všech klubů. Mimo adopce dítěte měl zajistit homosexuálním dvojicím stejná práva, jaká vyplývají z manželství. 

Sněmovna zákon zamítla 2. dubna 1998 v prvním čtení. Podpořili ho poslanci KSČM, Unice svobody a ČSSD. Proti se postavili poslanci ODS, ODA a KDU-ČSL. 

1999 - Zuzka Rujbrová spolu s Janem Zahradilem (ODS) a Jitkou Kupčovou (ČSSD) opět předložila ve sněmovně návrh zákona o registrovaném partnerství. Návrh několikrát přežil hlasování o zamítnutí a dvakrát byl vrácen do výborů. Odpůrcům chyběly promyšlenější vazby na existující právní řád a obávali se o postavení tradiční rodiny. Smlouva o partnerském soužití měla mít stejné právní důsledky jako manželství. Partneři po sobě mimo jiné mohli dědit, měli právo na informace o stavu nemocného. Adopce norma nepovolovala. 

Sněmovna předlohu zamítla 2. prosince 1999 na návrh lidovce Cyrila Svobody. Jednotně proti zákonu byli tradičně jen poslanci KDU-ČSL, mezi ostatními měl zhruba stejný počet odpůrců jako zastánců.

2001 - Zákon předložila sněmovně vláda premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Přípravu zákona o partnerském soužití osob stejného pohlaví iniciovala rada vlády pro lidská práva poté, co sněmovna registrované partnerství už dvakrát odmítla. Podílela se na něm také Gay iniciativa. Ani v této předloze nemohli homosexuálové osvojovat děti. Návrh jim umožňoval uzavírat partnerství a po partnerovi třeba pobírat důchod. 

Sněmovna v prvním čtení 25. října 2001 těsnou většinou vrátila vládě návrh k dopracování. Pro vrácení byli všichni lidovci, téměř celá ODS, někteří unionisté i několik členů ČSSD. Proti bylo 60 poslanců, většina z ČSSD a KSČM.

2004 - Nový návrh zákona o registrovaném partnerství předložila do sněmovny v dubnu skupina poslanců. Mezi nimi byli Táňa Fischerová, Vlastimil Ostrý a Pavel Svoboda (všichni klub US-DEU), Jitka Kupčová a Zdeněk Jičínský z ČSSD, Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina z ODS, Kateřina Konečná a Vladimír Koníček z KSČM. Na přípravě se podíleli i zástupci Gay a lesbické ligy. Norma měla upravovat vznik a zánik svazku před matričním úřadem či u notáře. Partnerům a partnerkám zaručovala například nárok na informace o zdravotním stavu či šanci dědit stejně jako v manželství. Adopce norma nepovolovala.

Sněmovna 11. února 2005 zákon neschválila o jeden hlas. 

2005 - Poslankyně Anna Čurdová z ČSSD předložila sněmovně pátý návrh zákona o registrovaném partnerství spolu s většinou poslanců, kteří se o jeho schválení snažili již dříve. Norma upravuje vznik a zánik svazku, partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Zaručuje nárok na informace o zdravotním stavu partnerů. Umožňuje jim dědit stejně jako manželům a počítá s jejich vzájemnou vyživovací povinností. Ani tento návrh, stejně jako předchozí, neumožňuje adopci dítěte. 

Sněmovna návrh schválila 16. prosince 2005.

reklama
reklama
reklama