reklama

Na hradě "vykrváceli" a pak o něj přišli

Dobřeň/Kokořín - Jmenoval se Václav Špaček. Byl zámožným pražským podnikatelem. Více než před 110 lety začal snovat plány, jak učinit ze zříceniny Kokořína pro turisty atraktivní hrad.

"Můj prapředek hrad skutečně koupil, to bylo v roce 1894. Pořídil nejen zříceninu, ale i mnohé okolní polnosti a také stejnojmenný zámek v obci," vypráví Jarmil Špaček, potomek původního vlastníka, který (spolu s dalšími sedmi restituenty) chce hrad i přilehlé pozemky zpátky. "Byl to vlastenec a také šikovný podnikatel, který se rozhodl vybudovat v kraji místo pro rekreaci a turistiku."

Maketu, jak by ruiny mohly vypadat, představil Špaček na národopisné výstavě Spolku českých turistů v roce 1895. Vzbudila velký ohlas - pochvalu i hanu. Mnoha lidem se nelíbilo, že nejde o autentickou podobu původního hradu.

"Je to tak. Do původní podoby byla uvedena hlavní věž, ale už například ne romantické ochozy po cimbuří, po kterých se dnes dá celý hrad obejít," říká starosta Kokořína Vladimír Šesták.

Správa hradu to na internetových stránkách komentuje slovy: "Lepší je zachovalý, i když neautentický hrad než autentická zřícenina, jakých je v české kotlině bezpočet."

Rekonstrukce skončily v roce 1918, kdy už nad úpravami dohlížel syn Václava Špačka Jan. Ten dal také postavit rekreační zařízení, koupaliště a tenisové kurty v podhradí.

Peníze zpočátku nebyly problémem: Špaček nejstarší zbohatl na poštovní přepravě, také získal šlechtický titul.

Rozsáhlé úpravy však nakonec jeho rodinu finančně vyčerpaly. Musela - aby dokončila rozestavěné věci - prodat zámek v obci a také ornou půdu.

A pak, po roce 1948, byl Špačkovým hrad znárodněn.#reklama

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama