reklama
 

Muž, který si uměl naklonit mocné

Praha - Až letos soud začne řešit jednu z největších korupčních afér - uplácení komunálních zakázek pod taktovkou firmy Tender Group Plus - jeden z jejích hlavních aktérů už svoji roli v příběhu neosvětlí.

Lubomíra Kašáka, kontroverzního podnikatele ve stavebnictví a v likvidaci odpadu, před více než třemi lety zastřelil jeho obchodní společník. Sám pak spáchal sebevraždu.

Až do své smrti patřil Kašák, jinak též švagr lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska, k nejvlivnějším postavám středočeské Příbrami. Bývalý člen závodního výboru KSČ odešel hned po listopadu 1989 z uranových dolů, kde tehdy pracoval, a začal podnikat.

Nic jsem nekupoval

Vlastnil firmu Idos, která dávala práci více než třem stovkám lidí. Přátelil se s politiky, zejména s těmi z lidové strany. Sponzoroval nejen kampaň Kalouska, ale i jeho stranického kolegy a bývalého starosty Příbrami Josefa Vacka. A radnice šla v Příbrami Kašákovi na ruku. Jeho firma Idos získávala ve městě většinu lukrativních stavebních zakázek.

Podezření, že si přízeň komunálních politiků kupoval sponzorskými příspěvky Kašák vždy tvrdě odmítal. "Všechno bylo v souladu se zákonem. Bez výjimky," tvrdil.

Policie nicméně ještě před Kašákovou smrtí rozjela na radnici rozsáhlé vyšetřování, které tento rok dospělo do soudního finále. Za uplácení zakázek, včetně těch z Příbrami, se bude zpovídat několik osob. Mezi nimi měl být i Kašák, žalobkyně Jana Jahodová ale již dříve v HN řekla, že jeho obvinění zabránila násilná smrt.

Koho ohrožoval?

Lidé, kteří se s Kašákem potkali, říkají, že jeho úspěch byl spojen s tím, jak si dokázal naklonit mocné. "Všechny, co mu mohli být užiteční. Spojil by se i s čertem," řekl o něm loni bývalý ředitel jeho firmy Idos Milan Čmuchař. Ke konci Kašákova života ale začaly vztahy skřípat. "Přestal být soudný, chtěl víc a víc. A vlivné začal ohrožovat. Detaily říkat nebudu. Nechci si znepříjemnit život," uvedl v HN podnikatel Alois Lukeš, který Kašáka znal.

Okolnosti, za nichž Kašáka zastřelil jeho obchodní partner a hlavně motiv vraždy, policie dodnes nevyšetřila.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama