reklama

Mrtví ožijí ve fotoshopu

Galle - Za čtrnáct dní to bude rok, kdy zemětřesení v jihovýchodní Asii a vzedmutí moře zabilo 230 tisíc lidí a nejméně dalšího půl milionu zranilo.

Thajská vláda pro tento pietní den chystá velkou akci, chce na své náklady pozvat na ostrov Pchúket pozůstalé obětí. A znovu tak světu, turistům zvláště, ukázat: Můžete se vrátit. Postaráme se o vaše bezpečí.

Ticho a svíčky

Srí Lanka nic podobně bombastického nechystá. Vzpomínka proběhne tiše, ve světle svíček. Ohně budou hořet na pobřeží i v buddhistických chrámech.

"Mniši se budou celý den modlit za ty, kteří už tu s námi nejsou," říká V. P. Chandralal, vedoucí Informační kanceláře v centru Galle. "Věřím, že mnoho lidí už překonalo strach z moře a dokáží na pláž přijít a společně se pomodlit. Ale možná budou raději vzpomínat doma, kde jim nic, žádné hřmění vln, tu hrůzu na živo nepřipomene."

V Unawatuně, zhruba patnáct minut jízdy od Galle, je život místních s mořem neodmyslitelně spjat. Živí je turistický ruch. Hotýlky, plážové restaurace. Anebo rybolov. Strach z vody tu většina již překonala. "Já půjdu na pláž. Poslouchám rádio, každý den naladím BBC, takže  bych věděl, kdyby něco hrozilo," ukazuje složitě propojené dráty s anténou místní rodák Laksman.

Jedno foto - dva dny práce

Mnozí pak chtějí tento den věnovat návštěvě příbuzných a přátel. Pro tuto příležitost je nezbytné vybavit se podobenkou zesnulých a jejich obrázky rozdávat jako velmi důstojnou připomínku na ty, kteří již nejsou.

"Ani nevím, kolik jsme takových kartiček vyrobili. Každý den bylo spoustu zájemců," přitaká P. G. Prasanna, majitel fotoshopu Fujifilm v samém srdci Galle. "Tomu dni tu říkáme Amsgiving. Během něj si lidé fotografie svých mrtvých budou předávat," vysvětluje lámanou angličtinou.

Rienzie Elders z obchodu Quickcolor Laboratories ukazuje jednu z takových karet na zdi. I on krčí rameny, když chceme znát, jak mnoho lidí si v posledních týdnech nechalo podobenky připravit. "Mnoho. Mnoho. Chudí i bohatí."

I ti nejchudší z místních chtějí na Amsgiving day poctít přátelé kartami s oběťmi.

"Nejžádanější je velká karta," říká W. Vishwanath z dalšího shopu Fujifilm. Formát A4 bez zasklení či rámování podle něj přijde na 850 rupií, tedy kolem dvou set korun. Jenže mzda se tu obvykle pohybuje pod 400 rupiemi na den.

Není to příliš drahé? Místní jen kroutí hlavou: Kdo by přemýšlel o ceně, když jde o rodinu?

 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama