reklama

Ženy chtějí být krásné i v porodnici a při kojení, říká autorka porodních šatů

Veronika Bijok se ve své tvorbě soustřeďuje především na ženské oděvy protkané krajkovými vzory či svatební šaty. Nedávno však přišla s poněkud netradičním kusem oblečení – šaty pro porod.

Šaty podle Veroniky Bijok
Šaty podle Veroniky Bijok | Foto: Eliška Kyselková

Tvorba české módní návrhářky je protkána jemnými látkami a krajkami, kterými zdobí zejména svatební šaty i pro těhotné ženy. Před rokem jí však zavolala jedna klientka s tím, že by si ráda nechala ušít šaty na porod.

Nečekaný požadavek Veroniku Bijok překvapil a chvíli si s ním lámala hlavu, šaty ji však přivedly na to, že ve společnosti i v oblékání jsou stále tabu, která by se měla pokořit.

"Reakce jsou většinou stejné, nikoho by nic takového nenapadlo. Ale po prvním šoku je někdo vítá s nadšením, jiný to považuje za zbytečnost. Řekla bych, že ještě pořád je vše, co se týká ženské tematiky, ať je to porod nebo cykličnost, tak trochu tabu. A proto si myslím, že je fajn, když se i takové malé věci, jako jsou třeba porodní šaty, na veřejnosti otevírají," říká návrhářka.

První a zatím také jediné porodní šaty vytvořila pro klientku, která toužila po tom, aby její dcera po ní v budoucnu něco zdědila a třeba i předávala dál. "Myslím, že to překvapivě hovoří o tom, že se dnešní žena chce vrátit k tradicím a hledá je. Nejde o to, že by už nevěděla, co 'roupama' dělat," uvedla vloni Veronika Bijok pro server CzechDesign.

Bílé šaty z bavlněného mušelínu

Nejdůležitějším kritériem šatů, které se dají využít i pro kojení, byl pro ni ideální materiál, maximální pohodlí a také praktičnost. "Nakonec jsem zvolila dvouvrstvý bavlněný mušelín. Je velice praktický co se týká údržby a také velice pohodlný," popisuje Bijok. Dlouhé debaty s klientkou však vedly o barvě porodních šatů.

"Dozvěděla jsem se, že k porodu je prý dobrá červená barva. My jsme se spíše bavily o nějakých pastelových odstínech a nakonec jsme vybraly bílou," dodává s tím, že materiál musel být dobře pratelný, aby šaty vydržely. Dá se taky skvěle vyvařit.

Kromě svatební šatů či šatovky pro porod vyrábí na zakázku také košilky na šestinedělí, které ji napadly, když byla sama v porodnici s prvním dítětem.

"Pamatuji si, že když jsem byla před pěti lety poprvé v porodnici, sháněla jsem kojící podprsenku, a protože mi všechny končily až někde u krku, nakonec jsem kojila ve sportovních podprsenkách. Tři roky nato jsem měla chlapečka a už jsem vnímala velký posun. Výrobci spodního prádla na to přišli. Kvalitní ženské módy pro těhotné a kojící ženy je ale stále málo," sdělila v loňském rozhovoru.

Oblečení pomáhá cítit se sebevědomě i v porodnici a při kojení

Podle Veroniky Bijok na trhu stále chybí módní kousky, které by myslely na kojící ženy.

"Když začnete chodit s miminkem ven a potřebujete jej kdykoliv nakojit, nastává problém. Ne ve všem jde kojit decentně a tím se výběr oblečení velice zmenší. Na trhu jsou například všelijaká kojicí trička, ale většina mi přijde dost nevkusná. Co vidím jako plus, tak se zlepšuje nabídka spodního prádla, což je možná první krůček k tomu že se časem zlepší i zbytek," přemítá návrhářka s tím, že ženy chtějí být krásné, i když jsou v porodnici nebo kojí, a právě oblečení jim může pomoci cítit se sebevědoměji.

Na otázku, zda se hodlá do budoucna zaměřit pouze na těhotenskou a poporodní módu, odpovídá, že záleží na poptávce. "Uvidíme, jaké přání budou mít v budoucnu nastávající maminky," dodává.

Veronika Bijok (31 let)

  • Česká módní návrhářka žije v Praze.
  • Vystudovala design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
  • Podílela se například na návrhu kostýmu pro Maranatha gospel choir.
  • Zúčastnila se například soutěže Dreft Black Card nebo módní přehlídky v rámci Audi Czech Young Talent Selection (se svou kolekcí Fragile).
  • Je vdaná a má dvě děti.

Personál by měl rodičům přivedení dítěte na svět ulehčit a zpříjemnit

Těm v době nouzového stavu navíc přibyla jedna starost navíc - u porodu musí být bez svého partnera. Podle Veroniky Bijok je na současné situaci problematické především to, že nemocnice se vrací k dávným starým zvykům a situace využívají.

"Mám velkou část rodiny ze zdravotnictví a chápu, že vzhledem k tomu, že nemůže být každý otestován, je další osoba v blízkosti zdravotnického personálu riziková. Na druhou stranu vůbec nezávidím rodičkám, které se na tuto událost se svými partnery připravují celých devět měsíců a najednou je vše jinak. Více mě trápí to, že místo aby personál rodičky a jejich širší okolí uklidňoval, dočítáme se, že některé nemocnice zavádějí opět své oblíbené zvyky z dob komunismu a využívají dané situace. Když se čerstvé maminky brání těmto praktikám, je jim řečeno 'my jsme to taky zvládly', 'manžela jsem u porodu nepotřebovala'. Z toho je mi smutno," komentuje návrhářka a dvojnásobná matka.

Podle ní by personál porodnic měl hledat možnost, jak přivedení dítěte na svět rodičům ulehčit a zpříjemnit. "To mě přivádí k myšlence, že možná právě proto jsou tato témata ve společnosti stále tabu," dodává.

Její porodní šaty by tak mohly pomoci k tomu, aby bylo rození potomka vnímáno jako další velmi speciální událost, ke které si žena zaslouží něco víc než kojicí podprsenku a pohodlné spodní prádlo.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama