reklama

Zemřela japonská návrhářka Hanae Moriová, známá jako Madame Butterfly

Hanae Moriová navrhla uniformy pro letušky společnosti Japan Airlines nebo svatební šaty pro císařovnu Masako, když si v roce 1993 jako obyčejná žena brala korunního prince Naruhita.

Hanae Moriová
Hanae Moriová | Foto: Profimedia.cz

Průkopnici generace japonských návrhářů bylo 96 let. Moriová zemřela 11. srpna, o jejím odchodu informovaly zahraniční agentury ve čtvrtek. 

Moriová symbolizovala vzestup Japonska jako moderního a módního národa a také ženskou emancipaci. Heslem "Cítíte se důstojně, ať už je nosíte kdekoli na světě", chtěla dodat nositelkám šatů sebevědomí a důstojnost. Její deštníky a šátky, často zdobené barevnými motýly, byly oblíbené u pracujících žen jako určitý symbol postavení. Její kreace nosily i známé osobnosti, včetně bývalé americké první dámy Nancy Reaganové nebo herečky Grace Kellyové.

Po válce začínala navrhováním filmových kostýmů, svůj první ateliér si Moriová otevřela v roce 1951. V roce 1965 měla první zahraniční módní přehlídku v New Ýorku, která sklidila ohlasy jako "setkání Východu se Západem". V roce 1977 si otevřela ateliér v Paříži a její značka se jako první asijská stala členem prestižní pařížské Komory haute couture. V roce 2002 jí francouzská vláda udělila Řád čestné legie.

Její módní podnikání nadále rozvíjejí její dva synové, dvě vnučky Moriové se věnují modelingu, uvedla AP. Agentura AFP připomíná, že pařížský butik musel kvůli finančním obtížím v roce 2004 zavřít, móda a parfémy se značkou Moriové se ale nadále prodávají po celém světě.

Od demonstrantů schytala nadávky i plivance: Byla to proputinovská akce, říká Kavková | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama