reklama

Versace - provokativní, sexy, smyslný

,,Krása je smyslný princip...", to jsou slova zakladatele módní značky Versace. Málokteré jiné šaty evokují v módním světě luxus tak, jako šaty od geniálního italského návrháře Gianni Versace.

Donatella Versace je jednou z nejdůležitějších osobností módního průmyslu. Plastickým operacím propadla již před dvaceti lety, ona sama však žádný zásah do svého obličeje nikdy nepotvrdila. Spekuluje se ale o masivních dávkách botoxu a kolagenu do obličeje.
Donatella Versace je jednou z nejdůležitějších osobností módního průmyslu. Plastickým operacím propadla již před dvaceti lety, ona sama však žádný zásah do svého obličeje nikdy nepotvrdila. Spekuluje se ale o masivních dávkách botoxu a kolagenu do obličeje. | Foto: Reuters

"Krása je smyslný princip...", to jsou slova zakladatele módní značky Versace. Málokteré jiné šaty evokují v módním světě luxus tak, jako šaty od geniálního italského návrháře Gianni Versace.

Gianni Versace

Gianni Versace se narodil 2.12. 1946 v italském Reggio, kde vyrůstal se starším bratrem Santem a mladší sestrou Donattelou. Díky své matce měli všichni k módě velmi blízko. Jejich matka Francesca vlastnila módní ateliér šijící převážně pro bohatou klientelu. Především Gianni pomáhal své matce a v jejím ateliéru vytvořil své první návrhy. Navzdory své vášni k módě Gianni studoval architekturu a k návrhářství se vrátil ve svých pětadvaceti letech, kdy odešel do Milána, módní Mekky všech italských návrhářů. Dříve než založil svou vlastní značku, pracoval pro módní domy Genny, Callaghan a Comlice. Zde nasbíral řadu cenných zkušeností a v roce 1978 otevřel svůj vlastní butik v milánské Villa della Spiga. Ze začátku v něm prodával kromě svých vlastních modelů i modely jiných značek. Versaceho kreace vzbuzovaly ale největší zájem.

Styl hvězd

Gianni Versace byl schopen kombinovat doslova vše. Miloval barevnost až křiklavost. Měl rád tvůrčí riziko a nikdy neopakoval nic z předešlé kolekce. Pro jeho styl jsou typické okázalé šaty s dekadentním nádechem, přebujelé vzory, ohromující barvy a směs nejrůznějších uměleckých stylů. Vzorem potisku na látky je velmi často motiv hlavy Medúzy, který se stává i logem módní značky Versace. Z jeho modelů je velmi známá například kolekce potištěná titulními stránkami slavného módního časopisu Vogue. V roce 1982 představil kolekci šatů s kovovým leskem, které se staly okamžitě hitem. Doslova do dějin návrhářství vešly šaty pro anglickou herečku a modelku Liz Hurley, které se skládaly ze dvou pruhů látky spojených obřími spínacími špendlíky. Gianni Versace však nezůstal jen u navrhování klasických modelů pro přehlídková mola a prominentní zákazníky. V 80. letech vytváří nákladné kostýmy pro světoznámé opery, jako jsou milánská La Scala či sanfranciská Opera. Jeho modely vyprávěly stejné drama, jako se odehrávalo na pódiích. Gianni Versace miloval život, hudbu, vzrušení a napětí a to vše se odrazilo i v jeho módě. Díky ní si podmanil i slavné herce a zpěváky - Elton John, Sylvester Stallone, Tina Turner, Prince, Madonna, George Michael, Liza Minnelli, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Sharon Stone a v neposlední řadě i Michael Jackson. Jeho velkou obdivovatelkou i přítelkyní byla módní ikona své doby princezna Diana.

Osudné Miami

V 90. letech byl Gianni Versace najat jako hlavní návrhář pro populární americký televizní seriál Miami Vice. Díky tomu se rozhodl odstěhovat z rodné Itálie do Miami na Floridu. Snad díky tomuto rozhodnutí, snad to byl prostě osud, Miami se stalo pro Gianni Versace poslední zastávkou v jeho úžasné kariéře. Gianni se rád procházel po pobřeží bez osobních strážců, protože miloval volnost. Rád sedával v kavárnách a pozoroval "cvrkot" kolem sebe. Při návratu z jedné takové vycházky ho 15. července 1997 na schodech jeho rezidence v Miami Beach zastřelil Andrew Cunanan, který stejnou zbraň krátce na to použil i proti sobě. Svět tak přišel o velkolepého módního génia. Značka Versace však zůstala a její lesk převzali Gianniho sourozenci. Do čela společnosti se postavil starší bratr Santo a hlavní designérské křeslo obsadila sestra Donatella.

Donatella Versace

Donatella Versace se narodila roku 1955 v Regio Calabria, osm let po Giannim. Studovala na univerzitě v Florencii a svému bratrovi byla vždy oporou a věrnou spolupracovnicí. Již v osmdesátých letech začali pracovat společně. Donatella se převážně starala o luxusní nákladné reklamní kampaně. Již v roce 1989 prezentovala svou řadu mladé módy pod názvem Versus a v roce 1993 zavedla oděvní řadu pro děti pod značkou Young Versace. Po smrti svého bratra se stává hlavní návrhářkou a dědičkou náročného úkolu - udržet prestiž a dokonalost módní značky Versace. Již tři měsíce po jeho smrti přichází Donatella s kolekcí, kterou potvrzuje nástupnictví a za kterou sklízí velké ovace a uznání od prestižního módního časopisu Vogue. Donatella však nezůstala jen u módy. Založila kosmetickou řadu a v roce 2000 otevírá šestihvězdičkový hotel Palazzo Versace na australské Gold Coast.

Od roku 2007 se módní značka Versace ubírá stylově novými cestami. I nadále ztělesňuje luxus a smyslnost, končí však s potisky medúzy a pestrými kolekcemi. Do nových řad modelů pronikají přírodní tóny, splývavě zřasené večerní toalety a šaty ze strečového saténu s našitými skleněnými krystaly. Novou image této značky prezentují dvě významné umělecké osobnosti - královna popu Madonna a americká herečka Demi Moore.

Zajímavosti

Gianni Versace nejraději odpočíval ve svých rozlehlých sídlech, která vlastnil na břehu velkého jezera Como v Itálii, v Miláně či v Miami. Vždy se obklopoval přepychem a bohatým výběrem uměleckých děl. Zbožńoval antickou kulturu, ale i Picassa, Renoira... Miloval svou rodinu a nikdy na nedal ni dopustit. Jeho sourozenci mu dodávali jistotu a vždy ho hnali kupředu. Miloval děti a ony zase jeho. Svou neteř Allegru, kterou nazýval princezničkou, učinil svou hlavní dědičkou.

Více o ikonách a trendech světové módy najdete na www.beinstyle.cz.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama