reklama

Valentino - božská elegance

O tomto slavném tvůrci se hvězdná italská herečka Sophia Loren vyjádřila, že přinesl světu značku „Made in Italy“.

Foto: Profimedia.cz

O tomto slavném tvůrci se hvězdná italská herečka Sophia Loren vyjádřila, že přinesl světu značku "Made in Italy“.

Valentino povýšil ženu na bohyni disponující nadpozemskou krásou a svůdností. Jeho modely jsou symbolem exkluzivní okázalé a nákladné elegance.

Začátky

Valentino Garavani je jedním z nejváženějších návrhářů předvádějících v Paříži. Jako mnoho velkých hvězd, i on je znám pod svým křestním jménem Valentino. Narodil se v roce 1932 ve Vogheře, jižně od Milána. Již jako malé dítě maloval dámy v nápaditých šatech. Na střední škole se jeho zájem o módu rozvinul naplno. Valentino měl vždy silnou podporu v rodině. V 17 letech odjel do Paříže, kde studoval na Chambre Syndicale de la Mode a poté se učil u Jeane Dessèse a Guye Laroche. V roce 1858 se vrátil do Itálie, kde si uprostřed Říma založil vlastní ateliér. Roku 1962 se o Valentinovi dozvěděl celý svět a to díky jeho první kolekci, kterou uvedl v Palazzo Pitti ve Florencii. V roce 1967 obdržel prestižní ocenění Neimena Marcuse, které je v módním světě ekvivalentem filmových Oscarů. Valentino se dostal na obálky časopisů Time a Life a odstartoval svou hvězdnou kariéru.

V roce 1968 si Jackie Kennedyová vybrala právě Valentina, aby jí navrhl šaty na svatbu s Aristotelem Onassisem. Tyto šaty, něžné krajkové bílé mini, se staly jedním z nejkrásnějších klenotů italského návrháře. Po tomto triumfu v podobě "bílých mini“ ho jeho kolegové nazvali "básníkem bílé barvy“. Téhož roku Valentino představil mladou a moderní "bílou kolekci“, která je pokládána za vrchol jeho pětačtyřicetileté tvorby. Ve stejném roce značka Valentino jako první využila své logo k dekorativnímu účelu. Po jeho páscích s logem "V“ i dnes touží řada žen.

Obchod

Na konci 60.let se Valentino setkal s Giancarlem Giamettim, mladým studentem architektury, který se stal nejen jeho velkou láskou, ale i obchodním partnerem a duchovním otcem jeho podniku. Toto spojení zajistilo značce ekonomický růst. V roce 1968 si Valentino otvírá svůj vlastní butik v Paříži a dva roky nato uvádí na trh kolekce dámského a pánského oblečení. Po dvaceti letech se Valentino a Giancarlo rozhodnou módní impérium prodat. V roce 2005 vlastník Marzotto vytvořil Valentino Fashion Group, která působí jako samostatný, veřejně obchodovatelný podnik.

Loučení

V lednu tohoto roku se Valentino rozloučil se světem módy a odešel do "důchodu“. Svou kariéru zhodnotil slovy "Měl jsem to štěstí, že jsem dělal to, co bylo v mládí mou vášní, co mi přinášelo tolik radosti a uznání, a že se mi podařilo zachovat si svůj vlastní styl i přes velké změny, které móda v průběhu let zaznamenala.“ Své rozloučení pojal velkolepě - módní přehlídkou dámské luxusní módy haute couture pro jaro/léto 2008. Přehlídka se konala v Paříži za přítomnosti slavných osobností včetně Evy Herzigové a Karolíny Kurkové. Módní svět mu tleskal vestoje, jako mnohokrát předtím. Valentino však všechny ujistil, že značka Valentino bude i nadále tvořit ty nejkrásnější šaty, které budou vždy podtrhovat božskou ženskost.

Značka Valentino vždy ztělesňovala nejryzejší esenci italského stylu a kreativity. Jeho luxusní modely zdobí šatníky mnoha slavných žen, které se staly i jeho věrnými přítelkyněmi na celý život. Zlomovým momentem v kariéře Valentina bylo setkání s herečkou Elizabeth Taylor, která se stala na počátku sedmdesátých let obdivovatelkou a exkluzivní klientkou. Jeho modely nosily krásky stříbrného plátna jako Audrey Hepburn, Sophia Loren, ale také manželka amerického prezidenta Nancy Regan. Valentinovy kreace patří neodmyslitelně k hvězdnému lesku amerických Oscarů. Zářily v nich mimo jiné herečky Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Nicole Kidman nebo Halle Bery. V roce 2002 získala za film Erin Brokovich Oscara herečka Julia Roberts, která si tuto cenu převzala v elegantních klasických černobílých šatech od Valentina.

Zajímavosti

Pro modely Valentina jsou charakteristické dramatická rudá barva a náročné perlové a pajetkové výšivky. V každé kolekci je zastoupena černo-bílá kombinace, stejně jako typické páskové boty s třpytivými kamínky. Valentino však nezůstal jen u tvorby šatů, stal se rovněž tvůrcem vůní. Svůj první parfém představil již v roce 1978 a to velkolepým způsobem. Prezentaci doprovázela velká show v pařížském divadle za účasti předního světového tanečníka Michaila Baryšnikova v Čajkovského Pikové dámě.

Více o značkách a návrhářích světové módy se dozvíte na www.beinstyle.cz.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama