reklama

Svatební šaty jsou suvenýr na celý život, říká návrhářka Zuzana Kubíčková

Díky velmi preciznímu ručnímu zpracování a hojnému zastoupení večerních rób v kolekcích se o produkci návrhářky Zuzany Kubíčkové říká, že je v Čechách nejblíž tomu, co označujeme termínem haute couture. K vysoké krejčovině a šití na zakázku neoddělitelně patří i svatební šaty. Jak k jejich tvorbě oceňovaná designérka přistupuje?

Prohlédnout grafiku
Foto: Lukáš Dvořák

Vstoupit do ateliéru návrhářky Zuzany Kubíčkové na pražských Vinohradech znamená ocitnout se v kouzelném světě, kde se svým způsobem zastavil čas. Snoubí se tu secesní dekorace domu, prvorepublikový přístup k zákazníkovi i nejmodernější módní trendy.

Česká návrhářka pobývala na stážích v Miláně i Reykjavíku a získala také cenu Czech Grand Design. Její modely nosí nejzářivější české hvězdy, včetně topmodelky Karolíny Kurkové. Vzhledem k tomu, že je tvorba Zuzany Kubíčkové synonymum pro modely velmi ženské a postavě lichotivé, je také vyhledávanou designérkou svatebních šatů. Jak samotný proces vypadá v praxi a proč bychom měli do šatů, které si vezmeme pouze jednou na pár hodin, investovat?

Jak vznikají svatební šaty na zakázku? Jak to probíhá od prvního setkání až po ten den, kdy nevěsta s šaty odchází?

Jako u každé jiné zakázky. Nejprve se setkáme a vyslechnu si, co si zákaznice přeje, jaká jsou její očekávání. Zjišťuji co nejvíce o události, ale i o nevěstě samotné. Kde se bude svatba odehrávat a v jakém stylu svatební den bude pojatý, jaký typ oblékání má konkrétní dáma ráda v každodenním životě, v čem se cítí dobře, co je pro ni typické. Získané informace pak přetavím v první návrhy. Zpravidla dělám tři návrhy, ze kterých vycházíme. Druhá schůzka je tedy ještě teoretická - představím skici a k nim vzorky materiálu. Ke každému návrhu dávám také odhad ceny finálního modelu, konečná cena se ladí podle toho, co se reálně využije. Následuje čtyři až pět schůzek, zkoušíme šaty ušité z pomocného materiálu a ladíme proporce, aby všechno perfektně padlo, a řešíme technické detaily střihu. Teprve potom připravujeme model z finálního materiálu.
 
Jaká jsou úskalí svatebních šatů na zakázku?

Výroba svatebních šatů na míru je časově náročnější, než když vybíráte hotovou věc. Na druhou stranu vznikne unikátní model, v němž se cítí stoprocentně dobře.
 
Existuje případ, kdy vizi dané nevěsty splnit nemůžete?

Ačkoliv nejsme krejčovství, respektuji styl, vizáž, figuru a představy zákaznice. Samozřejmě se to musí spojit s mou představou o nevěstě, ale to nebývá problém. Naslouchám svým zákaznicím a splnit jim mohu všechno, co si přejí, pokud to není technicky neproveditelné.
 
Jaká očekávání nevěsty mívají?

To je velmi individuální. Některá má jasno dva roky dopředu a je detailně připravena, jiná ještě pár týdnů před svatebním dnem neví, co si oblékne. 
 
Svatební šaty a výběr s nimi spojený doprovází velká škála pocitů. Přenáší se i na vás, coby jejich tvůrce?

Velké emoce jsou pro mě v rovině mýtu. Při procesu výroby šatů se žádné scény nekonají, alespoň zatím nemám takovou zkušenost. Důkladně se připravuji, takže fakt, že nevěsta chce být krásná, je pro mě samozřejmý, a chci jí to umožnit.

Občas ale musíte být přece jen diplomatem, když si žena přeje nějaký střih, který by jí nemusel slušet.

Pokud se mě nevěsta ptá, řeknu svůj pohled na věc. Když tuším, že je potřeba nasměrovat, udělám to. Není potřeba říkat něco negativního, stavím svůj komentář na pozitivních bodech. Při zkouškách mezi námi probíhá normální debata. Musím také dodat, že většina žen se na mě obrací s důvěrou. Líbí se jim moje tvorba a věří mi.

Snažíte se tvořit udržitelně, ale svatební šaty si oblečeme většinou jen jednou za život. Proč do nich tedy investovat?

Každá nevěsta k těm svým svatebním šatům přistupuje jinak. Pro některou jsou symbolem životního milníku a chce je mít na celý život jako suvenýr. To je mi sympatické, protože to tak historicky vždy bylo. Svatební den je výjimečný a zaslouží si speciální oděv. Pro řadu nevěst ale tvoříme šaty tak, aby se daly nosit v běžném životě: jsou třeba ušity z několika částí, které se dají nosit odděleně. Nebo šijeme šaty civilní. Jsem otevřená nejrůznějším návrhům.

Podívejte se do naší galerie v úvodu, jaké modely návrhářky tvoří. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama