reklama

Končí móda ošklivých bot a ponožek v lodičkách: Nosit se bude zase elegance

Obrovské bundy, malé sluneční brýle s kulatými skly, kozačky s maxišpičkou, to vše se v posledních sezonách nosilo. Naštěstí už můžeme dát trendu „ugly chic" adieu!

Foto: Profimedia.cz

Jednou z nejvlivnějších postav současné módní scény je kreativní ředitel značek Balenciaga a Vetements Demna Gvasalia. Talentovaný Gruzínec na módní mola uvedl kombinace, nad kterými se obočí běžného diváka vymrští nahoru.

Móda minulých sezon byla ztělesněna rčením, že krása se skrývá v oku pozorovatele. Přijmout a zamilovat si takové trendy nejdřív nebylo nic snadného.

Ošklivé boty a ponožky v sandálech

Komu se doopravdy líbila gumová bota s mramorovým vzorkem, která vznikla ve spolupráci britského návrháře Christophra Kanea a Crocs? Opravdu jsme tak nostalgičtí po estetice východního bloku, abychom si pořídili oblečení od ruského návrháře Goshi Rubchinského, který své kolekce fotí na bohem zapomenutých ruských sídlištích? A co ony ponožky a punčochy v sandálech a lodičkách? Zakázaná kombinace, které se snad všichni módou políbení urputně vyhýbali? I to bylo nedávno v kurzu.

Byla by ale chyba si myslet, že všechny tyto tendence má na svědomí Demna Gvasalia, protože už v roce 1996 vyšel ve Washington Post článek s titulkem Ugly is in (ošklivost je in, pozn. překlad redakce). Tehdy se hodnotila kolekce Prady, ve které dominovaly sukně ke kolenům, obyčejné květované šaty s potiskem a háčkované svetry. Všechny tyto kusy oblečení nebyly ničím přitažlivé, a přesto po nich mnozí šíleně zatoužili.

Kam se podíváš

"Krása je všude," prohlásil v rozhovoru pro New York Times z roku 2016 Demna Gvasalia. On ji skutečně všude spatřoval: ve firemních tričkách, které dodnes nejen v Čechách rádi nosí hlavně zaměstnanci IT, neforemných sakách, jaké jste dřív sehnali v každém maloměstském second-handu, a to vše na sobě předváděli lidé, kteří rozhodně nebyli profesionální modelky a modelové.

Čeho je moc

Nejdřív byl ugly chic pro všechny velmi osvěžující. Jak úlevné je dát sbohem dokonalosti. Jenže pak tenhle trend byl najednou všude. Navíc vzhledem k neustálým rozhovorům o životním prostředí, kterému módní průmysl absolutně nedělá dobře, bylo potřeba přicházet s oblečením, které vám vydrží déle než sezonu.

Elegance vpřed

Nyní móda jede na elegantní vlně a návrhářské duo Dolce & Gabbana bylo jedno z prvních, které se snažilo toto poselství předat. Aktuální kolekce tohoto módního domu se jmenuje jednoduše  #DGELEGANZA. Nemusíme se ale bát, návrat korzetů nebo extra nepohodlných bot nám nehrozí.

Jde jen o vzhled

To, jak se oblékáme, je naše osobní záležitost. Nejsme povinni nikoho okouzlovat a svádět. Důvod, proč je elegantní móda zase IN, je přirozená změna kurzu. Toužíme po jiné estetice, ale filosofie nositelů zůstává stejná: buďme čímkoliv chceme.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama