reklama

Ivanka Trumpová už měsíc nosí jen bílou. Podle Guardianu je v tom záměr

Kalhotové kostýmy, šaty, košile, trika. Dcera amerického prezidenta ladí od června outfity jen v bílé barvě. Podle britského magazínu tak buduje svou "čistou" image.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock / @ivankatrump

Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová se od června tohoto roku na veřejných událostech ukazuje v bílé barvě, která je prozaicky asociovaná s mírem a čistotou. Magazín The Guardian je toho názoru, že Trumpová velmi dobře ví, proč to dělá.

Podle magazínu osmatřicetiletá Ivanka bílou barvou říká, že je nejen "čistá", ale také bílé outfity velmi efektivně používá jako nástroj jemné síly, vzhledem ke koronavirové situaci, ve které se Spojené státy nacházejí. Bílou barvu nicméně nevyužívá k politice jako takové, spíše pro vytváření vlastní image.

Zatímco se symbolem pandemie stala rouška, symbolem toho, jak se s pandemií vypořádává dcera prezidenta, je zase bílá barva. Začalo to v červnu bílou kabelkou Max Mara za 1500 dolarů (v přepočtu přibližně 35 tisíc korun) a pokračuje to dále například do minulého týdne, kdy se objevila v obyčejném bílém triku při distribuci jídla ve Washingtonu. 

Poté, co ředitel značky fazolí Goya prohlásil, že je požehnáním, že Spojené státy mají za prezidenta Donalda Trumpa, Ivanka se vyfotila na Instagram s plechovkou zmíněných fazolí - jak jinak než v bílých košilových šatech. The Guardian tak píše o tom, že je velmi lákavé vidět její módní inklinaci jako strategii, když vezmeme v úvahu, že ji nosí od začátku června na všechny veřejné akce, tedy v čase, kdy se uvolnila karanténa a rodina Trumpů se vrátila ke svým politickým povinnostem. 

Bílou může mimo jiné symbolizovat svůj posun na společenském žebříčku - bez kvalifikace, bez toho, že by se nějakým způsobem ušpinila, a samozřejmě také bez toho, že by se nakazila virem. V bílých šatech například vystoupila na setkání v Bílém domě během kampaně, která měla za cíl povzbudit "nešťastné a nezaměstnané" lidi, aby si našli nové uplatnění.

Člověk se pak také může ptát, kdo létá v bílé barvě, když vám v letadle hrozí turbulence a možné ušpinění outfitu - ano, ten, jehož soukromé letadlo má dostatek kapacity na jeho kompletní změnu. A tak Ivanka létá na vnitrostátních letech na palubě Air Force One v bílých šatech bez rukávů. 

Určitou symboliku přináležení a naopak rozdílu vidí Guardian také ve fotografiích, na kterých je zachycená, jak rozváží jídlo ve Washingtonu. Její košile je volná, nezastrčená do kalhot, a může tímto způsobem říkat "Jsem s vámi", zatímco při propagaci fazolí jsou její košilové šaty upnuté, přesně padnoucí, a říká jimi: "Nejsem a to je důvod, proč mám moc propagovat tyto fazole."

Bílou barvu mimo jiné používaly také sufražetky, aby tímto způsobem podpořily pokrytí feministického tématu v novinách, a Ivanka Trumpová jako samozvaná představitelka pracujících žen obléká bílou barvu v kombinaci s černou, aby ukázala, že stojí rovnocenně při obou pohlavích. 

Záplava bílé barvy od začátku Trumpova úřadu značně vzrostla - bílý kalhotový oblek měla Hillary Clintonová nebo předsedkyně Sněmovny reprezentantů a jeho ostrá kritička Nancy Pelosiová. Bílá barva je v politice velmi často používaná k podpoření daného diplomatického bodu, a to zejména pokud jste žena, a Ivanka Trumpová nejspíš velmi dobře tuší, co všechno tato bílá barva symbolizuje.

Podívejte se do naší galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama