reklama

Ples prezidenta republiky očima módní redaktorky: Místo noblesy odér upachtěnosti

Ve Španělském sále Pražského hradu se v sobotu konal charitativní ples prezidenta Miloše Zemana. Zásadní porušení dress-codu se u hostů nekonalo, ale jejich vzhled postrádal kultivovanost. Jeden příklad za všechny: jsou černé silonky Kateřiny Zemanové na ples přípustné, nebo nikoliv?

Foto: Profimedia.cz

Chodit na plesy je v našich zeměpisných šířkách součástí kultury, kterou nedokázal vymýtit ani komunismus. Dříve to bývala záležitost jen pro šlechtu, prostí lidé se jí mohli zúčastnit až během 19. století. Do našeho citu pro vhodný společenský úbor však vnáší ještě větší zmatek. Politickou garnituru nevyjímaje.  

Nejdříve si zopakujeme, jaký je potřeba mít dress-code na ples. Pro pány je předepsán smoking, kalhoty s lampasem, bílá košile s límečkem, šerpa (není povinná), motýlek a kapesníček (jiné barvy než bílé, ta je možná pouze ke fraku) a lakýrky.

Dámy musí mít róbu tak dlouhou, že kryje obuv. Dříve se předepisoval úzký pas a široká sukně, což už dnes tolik neplatí. Vlečka se hodí spíš na gala, které není spjaté s tancem, protože může překážet na parketě. Ramena mohou být odkrytá a dekolt přijatelně hluboký. V případě odkrytých paží je vhodné vzít si nad loket dlouhé rukavice. Boty musí mít dlouhý jehlový podpatek, nepřípustná je otevřená špička nebo pata.

Ačkoliv prezidentský ples měl působit jako jedna z nejvýznamnějších společenských událostí v zemi, evokoval spíš maturitní ples. Jen interprety Helenu Vondráčkovou nebo Václava Neckáře nehrála žádná místní kapela, ale byli zde sami přítomni.

Podobně provinčně působil i výběr jednoho ze zpěváků večera, Bohuše Matuše, který sice dorazil ve smokingu, ale opět s šátkem na hlavě, což je pro gala naprosto nepřijatelné. Smoking měl na sobě vzorek a působil bohužel lacině.

Moderátorka večera Alexandra Mynářová jako kdyby ztělesňovala song Sexy and I Know It. Třpytivé šaty s dlouhým rukávem, ale maxi výstřihem etiketu zásadně neporušovaly, ale na jinou příležitost než ples by se hodily lépe. Na prezidentském plese by také uspěl výčes, sexy hollywoodské vlny může na sociálních sítích ráda pózující Alex využít jinde. Navíc při tanci s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem to vypadalo, že výstřih Alex ukáže více, než by si v rámci důstojného absolvování plesu přála.

Kateřina Zemanová, které se přezdívá Kate, má k té z Cambridge, co se stylovosti týče, opravdu daleko. Po slavnostním obědě v Lánech si oblékla další velmi usedlou róbu, která učinila z šestadvacetileté dívky matronu. K tomu přispěl i komplikovaný výčes. Velkým faux pas jsou černé silonky. Na ples jsou přijatelné pouze ty, které absolutně kopírují tón pokožky.

Ivana Zemanová svým zjevem nijak nepřekvapila, ale v podstatě by jí slušely šaty, které vynesla její dcera. 

Kontrastem k Ivaně Zemanové je pak Monika Babišová, která zvolila stejně jako Alex Mynářová siluetu kopírující model. Formální přešlap proti etiketě zde nebyl, ale bílá barva šatů, štras na rameni, černě orámované oči a platinové vlny ve výčesu nejsou kartami sofistikovaného, nýbrž velmi prvoplánově efektního looku.

Hartl: Táta měl strach, že jsem na kluky. Uklidnil ho plakát sexsymbolu | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama