reklama
 

Opovrhujete drahou módou? A proč nosíte její kopii?

V Česku bohužel stále vládne trend opovrhovat módou světových návrhářů, protože je předražená, snobská a kdo ví co ještě. Přitom je to úplně zbytečný předsudek - všechno naše oblečení je totiž jen kopií těchto luxusních hadříků.

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

V Česku bohužel stále vládne trend opovrhovat módou světových návrhářů, protože je předražená, snobská a kdo ví co ještě. Přitom je to úplně zbytečný předsudek - všechno naše oblečení je totiž jen kopií těchto luxusních hadříků.

Včera začala série slavných fashion weeků, kde ti nejznámější, ale i méně známí módní návrháři představují své nové kolekce. Přestože ještě nezačala ani zima 2012, v New Yorku, kde kolotoč módních týdnů začíná, jsou už k vidění modely na jaro a léto 2013.

Není to jen proto, abychom se na nové módní trendy stačili psychicky připravit - je to také kvůli tomu, aby všechny obchodní řetězce s konfekcí jako je H&M, C&A, Zara nebo třeba Terranova, ale koneckonců i všichni vietnamští obchodníci a čínští výrobci, stihli tyto trendy zkopírovat, vyrobit a těsně před příchodem jara strčit do svých obchodů.

A pak přijde celý svět včetně nás, módu ignorujících Čechů, a vesele si nakupuje oblečky, jejichž vzorem byly šaty Chanel, Dior či Bottega Veneta.

Není na tom nic špatného. Naopak. Nikdo nečeká, že celý svět bude chodit v kabátě za třicet tisíc a v kabelce za padesát tisíc bude mít peněženku za dvacet.

Ale je dobré se s tím smířit. Až potom v září a říjnu, eventuálně v únoru a březnu, kdy se konají zimní fashion weeky, zase ženské magazíny zaplaví fotky z přehlídkových mol, budete vědět, čím se za půl roku zaplaví ulice kolem vás.

Lepší oblečení, lepší plat

A pokud se jako spousta jiných Čechů mylně nedomníváte, že chytrý člověk módu neřeší, budete vědět, po čem se v obchodě dívat a jak být šik.

Pokud se teď ptáte, proč byste měli být "šik", pak odpovídáme, že kvůli prvnímu dojmu. Nezáleží na tom, jestli chcete někoho sbalit, najít si přátele nebo dobrou práci. Když vás někdo spatří poprvé, tvoří oblečení devadesát procent jeho dojmu. Pokud bude ošklivé nebo nevýrazné, není důvod, aby si vás ten někdo zapamatoval nebo vás oslovil.

Mimochodem, je dokonce vědecky podloženo, že čím lépe je člověk oblečený, tím vyšší plat mu při pohovoru v nové práci nabídnou.

Zkrátka a dobře - modely světových návrhářů jsou skvělá inspirace. Nemusíte je sledovat urputně jako večerní zprávy, stačí jen koutkem oka zaregistrovat, co Miuccia Prada nebo Marc Jacobs vymysleli, a pak si pro to skočit do "háemka".

IN můžete být i bez peněz

Nebo klidně do sekáče - móda se beztak pořád opakuje, kromě toho vintage oblečení je největším trendem posledních let. A když budete mít štěstí, najdete tam i hadřík navržený hvězdou fashion weeků. Já sama jsem takhle jednou objevila košili od Karla Lagerfelda za třicet korun.

Mimochodem, modelky na každém fashion weeku líčí a češou ti nejlepší vizážisté světa, takže klidně čerpejte inspiraci a opičte se i v tomhle ohledu.

Samozřejmě, oblečení i líčení bývá na těchto akcích trochu přehnané - ale kdyby nebylo, nebyla by to ta správná show. Berte je jako lekce vkusu, který si potom upravíte podle svého stylu a cítění.

A pokud svůj styl teprve hledáte, teď je na to nejlepší doba - fashion weeky právě startují!


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama