reklama

Koho jste mohli potkat na haute couture fashion weeku? Nechte se inspirovat

Přehlídky vysokého umění krejčovského patří k tomu nejzajímavějšímu, co se v módním světě děje. Oděv je zde povýšen na umění nejen díky své formě, ale také obsahu. Nikde také neuvidíte tak pečlivé módemany. Haute Couture fashion week si nenechala nedávno ujít ani Celine Dion.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Zatímco klasické fashion weeky se konají v řadě měst po celém světě, ty s označením haute couture se smí konat výhradně v Paříži. Děje se tak dvakrát ročně, kdy se zde odprezentuje 34 módních domů.

To, že se smí představit na prezentaci s označením haute couture, podléhá přísným pravidlům. Jedná se nejen o použití exkluzivních látek, šití v ruce, ale modely jsou také chráněny francouzským zákonem. 

Jaké jsou požadavky módního světa?

Získat označení haute couture tedy není žádná legrace: musíte vyrábět výhradně v Paříži pro privátní klientelu, zaměstnávat v salonu alespoň 15 lidí na plný úvazek a představit alespoň 35 modelů dvakrát ročně. I když tohle všechno splníte, vůbec to neznamená, že vás do uzavřené společnosti haute couture přijmou. I velmi kvalitní tvůrci jsou už léta na čekací listině.

Kdo smí pro své modely používat označení "haute couture"?

Kromě tradičních pařížských módních domů jako Chanel, Dior, Yves Saint Laurent a Balenciaga, je to například Elie Saab, Giorgio Armani, Maison Martin Margiela nebo Valentino.

Koho můžete vidět v prvních řadách haute couture přehlídek?

Nejen celebrity, jako Celine Dion, která je díky svému stylistovi Law Roachovi nyní vnímána coby nová módní ikona, a tak na akci nesměla chybět, ale také šéfredaktoři módních časopisů z celého světa, influenceři a nákupčí. Jakými módními tendencemi nás může oblečení návštěvníků haute couture fashion weeku inspirovat?

reklama
reklama