reklama

Navrhovala šaty pro první dámy i významné české ženy, dnes slaví devadesátku

V úterý 17. listopadu oslaví módní návrhářka a významná osobnost tuzemské módní branže Zdeňka Bauerová devadesátiny.

Foto: ČTK

Módní návrhářka a významná osobnost tuzemské módní branže Zdeňka Bauerová, která odívala mimo jiné i manželky prezidentů, oslaví 17. listopadu devadesátiny. Jako pedagožka Bauerová vychovala mnoho dnes známých návrhářek či návrhářů, mezi nimi Blanku Matragi, Josefa Ťapťucha nebo Danielu Flejšarovou.

Oděvní výtvarnictví a scénografii Bauerová studovala na střední škole, poté pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Během studia začala pracovat v salonu Eva (kdysi salonu Hany Podolské) a poté v salonu Styl (dříve Rosenbaum). Vedla Ateliér oděvního výtvarnictví na VŠUP, od roku 1982 je profesorkou. Své módní kolekce reprezentovala na Expo v roce 1958 v Bruselu a o devět let později v Montrealu.

Odívala manželky prezidentů od Hany Benešové, Marty Gottwaldové či Boženy Novotné, Viery Husákové až po Dagmar Havlovou. Kariéra ikony českého módního návrhářství je průřezem českým módním světem od poválečných dob až dodnes.

V salonu Hany Podolské se oblékaly takové hvězdy jako Nataša Gollová nebo Adina Mandlová. A právě v něm Zdeňka Bauerová v době svých studií začínala. Později nastoupila do salonu Styl, s původním názvem Rosenbaum.

Bauerová obdržela Cenu Masarykovy akademie umění za celoživotní dílo a v roce 2014 byla na Czech Grand Designu uvedena do Síně slávy.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama