reklama
 

Yes nebo děs? Lucie Bílá, dračice i světice v náručí lidiček

Prohlédnout galerii
Foto: Isifa

Lucie Bílá, mnohonásobná držitelka prestižních ocenění - televizních cen TýTý, Českého slavíka, Cen akademie populární hudby (dříve Gramy) - je již řadu let naší nejpopulárnější zpěvačkou se širokým spektrem svého zaměření. Miluje lidi a její obecenstvo miluje ji. Patříte mezi ně?

Rodačka z Otvovic, kde si nedávno postavila svůj mediálně "propraný" velký dům, se jmenuje Hana Zaňáková. Vyučenou krejčovou si možná pamatujete jako zpěvačku skupin Vitacit či Arakain. To se psala 80. léta a hvězdná kariéra již klepala na dveře. Všiml si jí hudební producent Petr Hannig, který Hance vymyslel umělecký pseudonym Lucie Bílá, napsal pro ni "hity" Neposlušné tenisky a Horší než kluk.

Od samého počátku devadesátých let ji můžeme sledovat ve většině významných muzikálů české scény (Bídníci, Zahrada rajských potěšení, Dracula, Krysař).

Ta fantastická v Ta Fantastice

Její domovskou scénou je divadlo Ta Fantastika, jehož je poloviční spolumajitelkou společně s producentem Petrem Kratochvílem (kterému v roce 1985 porodila syna Filipa) a kde účinkovala téměř tři roky v titulní roli muzikálu Johanka z Arku, za kterou obdržela od Herecké asociace Cenu Thálie 2000 v oboru „opereta, muzikál".

Muzikály, pop, úspěchy, ocenění

V divadle vystupovala v muzikálu Excalibur, kde ztvárnila hned dvě role: královnu Ginevru a čarodějnici Morganu. V únoru 2005 uvedlo divadlo Ta Fantastika muzikál Láska je láska, kde účinkuje Lucie v hlavní roli bez alternace, a v říjnu téhož roku i muzikál Elixír života.

V říjnu 2008 připravilo Hudební divadlo Karlín premiéru muzikálu Carmen, velkolepou podívanou v broadwayském stylu. I zde Lucie účinkuje v titulní roli, za jejíž ztvárnění je nominována muzikálovou komisí Herecké asociace na prestižní Cenu Thálie za rok 2008.

V oblasti popové hudby vydala Lucie Bílá celou řadu sólových alb, se kterými úspěšně dobývá žebříčky tuzemských hitparád, a její hity jako „Ave Maria" „Láska je láska", „Trouba", „eSeMeS" či „Miluji tě" zná téměř každý. Za osudové lze označit setkání a dlouholetou tvůrčí spolupráci s autorskou dvojicí Soukup/Osvaldová, stejně tak jako jevištní „partnerství" s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem.

Lucka ve filmu

Ve filmu jsme mohli Lucii Bílou spatřit například v úspěšné pohádce Princezna ze mlejna, ve filmech Král Ubu, Čas dluhů nebo v televizním pohádkovém seriálu O ztracené lásce v roli hodné Pavoučnice.

Z její televizní tvorby nelze vynechat její autorský pořad Lucie na Bílo, kde kromě talentu pěveckého předváděla celých pět let úspěšně i talent scenáristický a moderátorský. Ten však absolutně prokázala v nejsledovanějším pořadu českých televizních stanic - MISS Desetiletí, který moderovala s humorem a bravurou sobě vlastní.

Spolu s Karlem Gottem patří Lucie k tradičním pěveckým hostům finále soutěže MISS České republiky. V poslední době Lucie přispěla českému filmu například nazpíváním titulní písně k filmu Marie Poledňákové „Líbáš jako Bůh".

Největší úspěch?

Za svůj největší dosavadní úspěch Lucie považuje svá dvě vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro 98. Podařilo se jí to jako první popové zpěvačce v historii. Jedno vystoupení bylo realizováno s Pardubickou filharmonií s dirigentem Douglasem Bostockem, druhé s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR pod taktovkou Libora Peška. V oblasti vážné hudby spolupracuje s předními českými symfonickými orchestry, světovými sólisty a dirigenty.

A muži...

Po rozchodu s Petrem Kratochvílem, který Lucii opustil kvůli Miss Československo Pavlíně Babůrkové, se Lucie provdala za hudebníka Stanislava Penka. V roce 2006 se provdala podruhé, jejím manželem se stal muzikant Václav Noid Bárta. Dne 1. září 2008 byl oficiálně oznámen jejich rozchod.

Lucka v porotě

V těchto dnech můžeme Lucii vídat každý víkend v porotě televizního pořadu Česko Slovensko má talent, vysílaném na TV Prima.

Yes nebo děs?

Jak se líbí Lucie Bílá vám? Jako člověk, osobnost i jako umělec? Dáte jí Yes nebo děs?

reklama
reklama
reklama