Konec pravých kožešin. Oblečení z nich odmítá nosit už i britská královna Alžběta
Ochránci životního prostředí vítají, že anglická panovnice nebude nosit žádné nové oblečení ze zvířecích kožešin. Ke stejné politice se připojily i módní domy Prada a Gucci. Jedná se o významné gesto, které ovlivní chování dalších módních značek i spotřebitelů.
Kožešiny byly odjakživa součástí královského majestátu. Kdo by neznal legendární snímek britské královny Alžběty II. z roku 1962, kdy u slavnostní příležitosti má na sobě nejen dechberoucí diadém a diamantový náhrdelník, ale také bílý kožich. Tak s tím je odteď konec.
Vrchní správkyně garderoby anglické panovnice Angela Kelly pro britský Guardian prohlásila: "Královna neplánuje žádné nové outfity v doprovodu pravé kožešiny. Pokud by se Její Výsost účastnila akcí za velmi chladného počasí, bude použita kožešina umělá." I přes toto rozhodnutí ale bude královna nosit pravou kožešinu, kterou už vlastní, a také tu, která je součástí jejího slavnostního oblečení s ceremoniálním charakterem.
Následovnice velkých módních domů
Královna Alžběta II. tak svým rozhodnutím stanula po boku velkým módním domům, jako je Prada a Gucci, které v letech 2017 a 2018 oznámily, že už nebudou pracovat s pravými kožešinami. Podobné rozhodnutí učinily také americké legendární obchodní domy Bloomingdale's a Macy's. Kalifornie je také prvním americkým státem, který zakazuje na svém území kožešinové výrobky.
Nové časy
Podle výzkumu organizace bojující za práva zvířat PETA odmítá 95 procent Britů nošení pravých kožešin. Rozhodnutí královny tak odráží náladu jejích poddaných. Češi podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd z roku 2015 většinově chtějí zakázat chov kožešinových zvířat. Pravé kožešiny seženete například u značky Kara, Kreibich, pracuje s nimi i návrhářka Ivana Mentlová. Ani celebrity se za jejich nošení nestydí, i když pak mohou očekávat kontroverzní reakce na sociálních sítích. Známý je případ třeba podnikatelky a hvězdy reality show Nely Slovákové. Ta uveřejnila na svém Instagramu fotku v kožešinové vestě, na kterou dostala velmi negativní komentáře.
Umělé kožichy nejsou vždy šetrnější varianta
Jak už bylo řečeno, pokud bude královně Alžbětě II. na nějaké akci zima, vezme si kožich umělý. Ten ale není vždy k životnímu prostředí nejšetrnější variantou. Pokud se pravé kožešiny vyrábí jako vedlejší produkt ze zvířat zpracovávaných na potravu, dává to větší smysl než syntetické kožešiny, u kterých trvá desítky let, než se vůbec rozloží. Lidé navíc umělý kožich považují za sezonní záležitost, kterou po pár nošeních klidně odloží.
Co dělat, když se vám kožichy líbí?
Kožešiny jsou módní, dodávají outfitu na noblese, dokážou nás zahřát. To vše je fakt. Pokud po nich toužíte, můžete si je dopřát. V second handech, těch kamenných i on-line, jsou k dispozici často ve velmi slušném stavu a za rozumnou cenu. Jejich výroba už nikoho nezatíží a nechat je zničit by naopak bylo neetické.