reklama

Manolo Blahnik v Praze: Svoji výstavu chystal vlastníma rukama

Legendární, a obdivuhodně trpělivý návrhář bot Manolo Blahnik strávil uplynulý týden v Praze. Rozdával rozhovory, autogramy, ochotně se fotil s každým, kdo si o to zrovna řekl. V Česku, zemi, kam sahají jeho kořeny, totiž zahájil svoji výstavu.

Manolo Blahnik zahájil výstavu The Art of Shoes v pražském Museu Kampa | Video: Tomáš Cetkovský

Jeho boty si oblíbila princezna Diana, zpěvačky Kylie Minogue, Madonna i herečka Sarah Jessica Parker. Manolo Blahnik a jeho pohádkové páry bot se staly symbolem kreativity a ženskosti.

Ačkoliv jeho španělská matka a český otec chtěli, aby se stal diplomatem, vrhl se nakonec na kariéru umělce. A svého rozhodnutí litovat nemusí. V rodišti jeho otce - na pražské Kampě, začala v pátek retrospektivní výstava jeho pětačtyřicetileté tvorby. Samotnou expozici přitom návrhář sám připravoval. Pomáhal vybalovat boty z krabic, rovnal je do vitrín a nic nepodcenil.

Manolo Blahnik se narodil před čtyřiasedmdesáti lety na Kanárských ostrovech, odkud pocházela jeho matka. Otec pozdějšího slavného návrháře bot byl lékárníkem z Prahy. Když před desítkami let vyrůstal na banánových plantážích španělského ostrova, zřejmě ani nepomyslel na to, že se jednou sejde tolik lidí na otevření jeho retrospektivní výstavy.

"Jsem poloviční Čech," řekl hrdě přítomným novinářům a milovníkům módy před zahájením první prohlídky výstavy The Art of Shoes v pražském Muzeu Kampa. Ojedinělá výstava jeho bot i skic se ocitla ve střední Evropě a České republice vůbec poprvé.

Mezi dvěma stovkami vystavených párů jsou i ručně vyrobené kozačky s českými křišťály Preciosa, inspirované českým folklórem. "České země pro mě mají speciální význam, jelikož odjakživa představují tradici a kvalitu, ale zároveň v sobě nesou cosi hravého a dobrodružného," řekl již v červnu k botám Blahnik. Hodnota těchto kozaček byla vyčíslena na pět tisíc eur, tedy zhruba 130 tisíc korun.

Původně měl být Manolo architektem, věnoval se divadelnímu návrhářství, ovšem setkání s šéfredaktorkou amerického Vogue Dianou Vreeland v sedmdesátých letech nasměrovalo jeho život jinam. Právě ona ho totiž přesvědčila, aby se začal věnovat tvorbě bot.

Netrvalo dlouho a otevřel první butik, jeho práce se objevily na přehlídkových molech Yves Saint Laurenta, Christiana Diora či Johna Galliana. Jeho výtvory nosila exmanželka muzikanta Micka Jaggera Bianca, princezna Diana či Kylie Minogue. A když se koncem 90. let objevil v televizi kultovní seriál Sex ve městě v hlavní roli se Sarah Jessicou Parker, jejíž postava Carrie Bradshaw milovala Blahnikovy boty, nastal poprask.

Poptávka po pohádkových barevných lodičkách začala prudce stoupat. Zpěvačka Madonna o Blahnikových botách kdysi prohlásila, že jsou lepší než sex. "A co více, vydrží déle," dodala údajně. "Blahnikománie" neunikla ani kreslenému seriálu Simpsonovi. Jeho autor oblékl pár lodiček Marge v roce 1991. A na filmovém plátně se objevily v životopisném dramatu režisérky Sofie Coppolové Marie Antoinetta. Snímek získal v roce 2007 Oscara právě za kostýmní výpravu Mileny Canoner. Oceněné filmové róby a páry bot jsou na Kampě také k vidění.

Další perly ze života slavného návrháře, z jeho pražské návštěvy nebo ze samotné výstavy The Art of Shoes, která je v Museu Kampa k vidění až do 12. listopadu, najdete zde:

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama