reklama

Dona Karan - oblečení pro moderní lidi

,,Všechny ženy chtějí být trochu štíhlejší, trochu vyšší a trochu hezčí, aniž by je to stálo příliš", říká Donna Karan.

Charitativní módní přehlídka pro Haiti - Donna Karan
Charitativní módní přehlídka pro Haiti - Donna Karan | Foto: Reuters

"Všechny ženy chtějí být trochu štíhlejší, trochu vyšší a trochu hezčí, aniž by je to stálo příliš", říká Donna Karan.

Historie

Donna Ivy Faskeová Karan se narodila 2. října 1948 v New Yorku. Vztah k módě má již od dětství. Její nevlastní otec byl krejčím a matka příležitostná modelka. Donna Karan Své dětství tak Donna prožila mezi krásnými róbami a vysokými podpatky. První kolekci představila již na střední škole. Během studií na návrhářské škole Parson School of Design v New Yorku se seznámila s Annou Kleinovou, která ji velmi výrazně ovlivnila. Vše začalo letní prací pro Anne Kleinovou a funkcí pomocné návrhářky. Po třech letech byla jmenována nástupkyní Anne Kleinové a po její smrti v roce 1974 se stala ředitelkou celé společnosti.

Tvorba

Deset let vytvářela kolekce, díky nimž získala pověst v oblasti praktického luxusního sportovního oblečení a to zejména výrobků z pružných látek a tmavých barev. Tak si vytříbila styl své vlastní luxusní značky, kterou založila v roce 1984 se svým druhým manželem, sochařem Stephanem Weissem a pojmenovala ji DKNY (Donna Karan New York). Již o rok později předvedla kolekci Donna Karan New York Collection, díky které představila svou koncepci "sedmi základních částí šatníku". Součástí této koncepce byl elastický oděv "černé body", který se stal její obchodní značkou. Její tvorba uchvátila Hollywood a Donna Karan získala označení "americké Coco Chanel". V roce 1989 vytvořila rozšířenou řadu oděvů DKNY vhodných pro denní nošení. V roce 1992 uvádí na trh sérii pánského oblečení inspirovanou přáním obléct svého manžela. Od té doby společnost Donna Karan International expanduje a diverzifikuje. Donna Karan se stala jednou z nejúspěšnějších konfekčních značek posledních let.

Za svou práci byla Donna Karan oceněna sedmi cenami CFDA a k dvacátému výročí své činnosti v roce 2004 dostala cenu za celoživotní úspěchy. O roku 2001 je značka součástí koncernu LVMH, nicméně i nadále Donna Karan zůstává hlavní návrhářkou. Návrhářka vychovala dvě dcery a jednoho syna a stala se babičkou. Žije v městečku East Hamton na pobřeží Atlantského oceánu, kde si nechala vystavět rozlehlou vilu, kde se věnuje meditaci a studiu Východní filozofie. Letos oslavila tato dáma velkého módního světa šedesáté narozeniny.

Móda

Modely této značky vyzařují ženskost a sebevědomí - jak ve všedních dnech, tak při slavnostních příležitostech. Donna Karan používá převážně kvalitní přiléhavé látky a decentní barevnost. Rafinovanými střihy dosahuje ležérní smyslnosti a zároveň decentně maskuje nedokonalosti postavy. Donna Karan vytváří oděvy, které by sama ráda nosila. Její návrhy jsou typické svou jednoduchostí, praktičností, kterou oceňují mnohé celebrity, jako například Barbra Streisandová.

Zajímavosti

Této talentované módní návrhářce nikdy příliš nešlo kreslení, a tak nebylo snadné své představy přenést na papír. Vždy musela svým asistentům osobně vysvětlovat, jak přesně mají její modely vypadat. Ani Donna Karan nezůstala však jen u vytváření oděvů. Její značka zahrnuje i další sortiment a to pánskou módu, džíny, parfémy a bytové doplňky. Dona Karan měla před lety krátce butik i na pražském Václavském náměstí.

Více o značkách světové módy na www.beinstyle.cz.

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama