Legendární "konversky": Proč je nosí celý svět?
Příběh tenisek Converse je jak vystřižený z učebnice pravého amerického úspěchu, kdy se z miniaturní firmy stal gigant známý po celém světě. Až se s historií konversek seznámíte, už se nebudete divit, že je s takovou oblibou nosí lidi všech národností i každého věku.
Když k tomu navíc přidáme to, jak jsou konversky pohodlné, sluší všem a hodí se ke každému oblečení, jistě si je brzy oblíbíte i vy. Pokud se tak tedy již nestalo.
Pan Converse a holiny
Úspěšný podnikatel Marquis Mills Converse si na samém začátku dvacátého století správně uvědomil, že v gumě je budoucnost a v roce 1908 v Nové Anglii založil firmu, která měla začít vyrábět gumové boty, do níž vložil 100 000 dolarů vlastního jmění a kapitál v hodnotě 250 000 dolarů, který získal od přátel a prodejem akcií společnosti.
Často se říká, že konversky byly původně boty na basketbal, což je svým způsobem pravda, ale platilo to až po jejich velkém boomu v padesátých letech. Úplně první boty, které firma Converse vyrobila byly obyčejné holinky a galoše. Do roku 1910 vyráběla mladá společnost 4000 párů holínek a galoší denně a měla 350 zaměstnanců.
Od začátku svého podnikání měl mladý Converse i všichni jeho spolupracovníci jasný cíl - nabízet zákazníkům co nejkvalitnější produkt za rozumnou cenu. I z tohoto důvodu vsadili na přímý a nezávislý prodej. Společnost tak obešla nákladné metody prodeje velkoobchodníkům a zprostředkovatelům, a ušetřené peníze mohla investovat do vývoje a materiálů. Tímhle postupem se ostatně řídí dodnes.
Tenisky snižují nezaměstnanost
A jak vlastně proběhl přechod od gumových bot k těm plátěným? Holinky a galoše se prodávaly hlavně na podzim a v zimě kvůli své vodotěsnosti. A aby Converse nemusel své dělníky vždy po Vánocích propouštět, jednoduše pro ně vymyslel práci i na jaro a léto - začali vyrábět látkové tenisky.
Mimochodem, Converse jeden čas vyráběl dokonce i pneumatiky. Zřejmě vás proto nepřekvapí, že podle finančního listu United States Investor z roku 1917 rostly od té doby výdělky firmy Converse každý rok dvojnásobně - i přes probíhající první světovou válku.
Pneumatiky a infarkt
Jenomže právě pneumatiky se Conversovi nakonec vymstily. Nedokázal zvládnout nové technologie v tomto oboru, pneumatiky se mu začaly pro nespokojenost zákazníků vracet a on musel začít propouštět. Firmu zachránil až Mitchell Kaufman, který ji (stejně jako jiné velké místní firmy) odkoupil, zatímco Converse po debaklu raději odešel. Zemřel v roce 1930 ve věku 69 let na srdeční infarkt, který ho zastihl, když kráčel po Washington Street v centru Bostonu.
Po Kaufmanovi do firmy přišli bratři Stoneové, kteří rychle sestavili tým na obnovu přežívající společnosti. O botách sice věděli málo, ale vyznali se dobře v podnikání.
Trvalo dva roky, než nové vedení dostalo společnost z konkursní správy a roku 1933 už Joseph Stone znovu prodával výrobky společnosti Converse. Ty tvořila místo vycházkové a sportovní opět hlavně ochranná gumová obuv a také se prodávaly vysoké rybářské a lovecké boty.
Michael Jordan & Kurt Cobain
Po druhé světové válce ovšem přišel již zmiňovaný zlom a z Converse se staly především boty na basketbal - a rovnou ty nejoblíbenější. Že tahle pověst vydržela značce hodně dlouho dokazuje i spolupráce s nejlepším basketbalistou té doby Michaelem Jordanem. Jeho konversky najdete v naší fotogalerii.
V současnosti je značka spojována spíš s hudbou. Například Kurt Cobain nenosil nic jiného, stejně tak můžete tyhle tenisky vidět třeba na koncertech Coldplay. Converse navíc podporuje i mladé talentované hudebníky. Jeden ze svých projektů chystá i v České republice.
Od začátku letošního roku nabízí začínajícím kapelám, které nemají kde zkoušet, takzvané Happy Converse Hours, tedy hodiny, kdy mohou zcela zdarma přijít trénovat do zkušebny v pražské Bělehradské ulici, kde budou zároveň mít k dispozici i hudební nástroje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší plesové šaty: Inspirujte se v Hollywoodu