Christian Dior - ztělesnění luxusu a ryzí ženskosti
Již téměř 60 let představuje značka Christian Dior skutečné skvosty módního umění.
Již téměř 60 let představuje značka Christian Dior skutečné skvosty módního umění.
Jejím zakladatelem je francouzský návrhář Christian Dior, který otevřením módního domu Dior v roce 1947 zahájil novou éru ve světě módy.
Rodiče tohoto talentovaného muže však o jeho budoucnosti měli jiné představy. Věřili, že se stane uznávaným diplomatem. Christian však toužil po jediném a to být jakoli spojen s uměním a to především v módní sféře.
Svou "kariéru" započal jako pouliční prodejce svých vlastních nakreslenýh návrhů, které prodával okolo 10 centů. Po studiích získal peníze od svého otce a v roce 1928 si otevřel svoji první malou uměleckou galerii. Po rodinném krachu, kdy jeho otec přišel o svůj obchod, byl Dior nucen svou galerii zavřít. Od roku 1938 začal pracovat s Robertem Piguetem a krátce nato nastoupil jako hlavní návrhář s Pierre Balmain do jeho módního domu.
V roce 1945 se osamostatňuje a za zády s Marcelem Boussacem se vydává na vlastní módní dráhu. V roce 1947 si otevřel vlastní firmu Christian New York Inc., která znamenala začátek revoluce v poválečné módě. Do dějin vešly modely Diora pod označením "new look". Dnes tyto modely znamenají klasiku, ale v době svého vzniku se jednalo o velmi avantgardní a vzrušující kreace. Pro "new look" byly charakteristické krátké kabátky, vosí pas a široké sukně. Vše bylo doplněné o obrovské klobouky, dlouhé rukavice, hedvábné květiny a lodičky na vysokém podpatku. Modely Diora byly exkluzivní a přímo marnotratně luxusní.
V těžké poválečné době měl Christian Dior svou filozofii a to "svět módy je svět snů, a sny jsou záchranou před skutečností". Tuto filozofii si mnoho žen vzalo rádo za svou a Dior v podstatě začal diktovat módní styl. I Diorův první parfém - Miss Dior - měl obrovský úspěch.
Christian Dior umírá 23. 10. 1957. Po jeho smrti vedl jeho podnik krátce módní dům Yves Saint Laurent a poté se o obdivovanou eleganci značky Christian Dior staral Marc Bohan, a to celých 22 let. V letech 2000 - 2007 měl zásadní vliv na pánskou kolekci její kreativní ředitel Hedi Limane. Jeho pánské obleky byly velmi úzce střižené a údajně se díky této módě podrobil Karl Lagerfeld drastické dietě, aby mu padly na míru.
Za dámskou kolekci byl od roku 1996 odpovědný britský módní návrhář John Galliano. Jeho první kolekce byly označovány za "božsky šílené". Jeho modely byly velkolepé, rafinované, zdobené peřím a inspirované africkou kulturou. Galliano donutil i typické zákaznice značky Christian Dior, aby změnily svůj postoj k některým věcem. Nicméně původní myšlenka exkluzivity a přepychu, kterou značka Dior reprezentuje zůstává i nadále. Zásluhou neskutečného talentu a odvahy Johna Galliana se v roce 1997 pětinásobně zvýšil zisk společnosti Christian Dior.
Nicméně i tato společnost patří od roku 1989 do koncernu luxusního zboží LVMH (Louis Vuitton, Moet, Hennessy). John Galliano se narodil v roce 1960 v dělnické gibraltarské rodině a na poloostrově žil do svých šesti let. Poté se s rodiči přestěhoval do jižního Londýna. Nicméně mládí s náboženskými obřady a kulturou se pro Gallianiho stalo stálou inspirací. Jeho absolventskou kolekci inspirovanou francouzskou revolucí nazvanou "Les Incroyables" koupila Joan Bursteinová z Browns, čímž Galliana katapultovala na výslunní. V roce 1992 se návrhář stěhuje do Paříže. V době absolutního minimalismu byl Galliano milovníkem romantických šatů a dramatické krejčovské práce. V roce 1997 se stal, ověnčený čtyřmi cenami Britského návrháře roku, uměleckým ředitelem společnosti Christian Dior.
Zajímavosti
Christian Dior zemřel ve městě Montecatini v Itálii. Některé zdroje oznámily, že Dior zemřel na srdeční infarkt po tom, co mu zaskočila rybí kost. Time magazín oznámil, že zemřel na srdeční infarkt po partičce karet.
V roce 2006 představil zpěvák Morrissey (někdejší frontman skupiny Smith) píseň s názvem "Christian Dior". Text písně srovnává život Christiana Diora a Morrisseyho. V podstatě oba zasvětili své životy jen jednomu, Dior módě a Morrissey hudbě a ignorovali všechno ostatní.
Více o prestižních jménech a značkách světové módy na www.beinstyle.cz.