reklama

Každý by se měl oblékat po svém, říká dvorní návrhář Kate Middleton

Je mu čerstvých 40 let, ale Erdem Moralıoğlu působí stále jako stydlivý mladík. Dokáže vytvořit šaty snů, které doteď měly výsadu nosit hlavně slavné a bohaté ženy. Od 2. listopadu se ale bude prodávat kolekce, kterou navrhl pro H&M.

Foto: Profimedia.cz

Jeho otec je Turek, matka z Anglie, narodil se v Kanadě. Momentálně patří mezi nejoblíbenější světové designéry. Pracoval pro Vivienne Westwood i Diane von Furstenberg, jeho modely nosí zástupy slavných žen. Do výčtu patří třeba Keira Knightley, Cate Blanchett, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Emma Stone nebo Sarah Jessica Parker.

Dobré vztahy má ale i s britskou královskou rodinou, protože v jeho šatech se na oficiálních příležitostech objevuje třeba vévodkyně Kate nebo přítelkyně prince Harryho Meghan Markle. Poslední kolekce jeho značky Erdem byla inspirovaná britskou královnou. Proč se tedy rozhodl kývnout na spolupráci se švédským řetězcem? Proč ho nejvíc inspirují historické kostýmy? Na to odpověděl v exkluzivním rozhovoru pro Žena.cz.

Čím je kolekce, kterou jste pro H&M navrhl, výjimečná?

Tím, že poprvé jsem se ohlédl za tím, co tvořím, a přistoupil jsem k tomu jiným způsobem. V něčem to bylo mnohem zábavnější, protože když navrhuju kolekci, má vždy stěžejní téma a inspiraci, kdežto tady jich bylo hned několik.

Proč jste na nabídku udělat řadu oblečení pro řetězec kývl?

Vnímal jsem to jako velkou poctu a příležitost, že najednou mohu vytvořit něco, co bude nosit hodně lidí, kteří o mně předtím třeba ještě neslyšeli. Navíc jsem dostal hodně volnou ruku.

Z vašich modelů je patrné, že vás hodně inspirují historické kostýmy. Jaké období máte nejraději?

Vliv viktoriánské módy je asi nejpatrnější v tom, co dělám. Nejvíc mě ale baví, jak určité období chápe minulost. Například se moc rád dívám na film ze sedmdesátých let, Picnic At Hanging Rock se jmenuje, a pozoruju, jak tehdy k viktoriánským kostýmům přistupovali.

Okolo návrhářských kolekcí s H&M je vždy velký poprask. Lidé stojí fronty, kousky se pak prodávají za několikanásobné ceny na internetu. Která návrhářská spolupráce se vám líbila nejvíc?

Ta od Commes des Garcons, protože byla pečlivě udělaná, elegantní, ale zároveň hodně nositelná. Také se s touto značkou najednou mohlo seznámit hodně lidí.

Oblékáte tolik známých osobností - kdo si ještě přejete, aby vaše šaty nosil?

Kdokoliv, ale ať to dělá po svém. Nemohu se dočkat, až třeba uvidím, jak moje modely mají nejrůznější nositelé po celém světě, kteří je kombinují tak, jak se jim nejvíc líbí. Doufám, že si je oblíbí a budou je nosit ještě dlouho poté.

Erdem a jeho módní přehlídka pro jaro/léto 2018
Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama