reklama

Češka šije v USA roušky. Newyorčané jsou zvyklí bojovat, všechno si vydřou sami, říká

Američané rouškám nejdřív nevěřili, teď se o ně kvůli ochraně před koronavirem zajímají čím dál ví. Potvrzuje to i Češka Radka Salcmannová, která momentálně žije v New Yorku v Brooklynu. Denně jich ušije na tři desítky.

Radka Salcmannová
Radka Salcmannová | Foto: ČTK

Radka Salcmannová je vizuální umělkyně, která se zaměřuje na módu a dříve vystavovala během newyorského i losangeleského týdne módy. Látkové masky na obličej šila nejdříve jen známým, teď se jí ale přes sociální sítě ozývá stále víc a víc lidí.

"Měla jsem v plánu pracovat na nových sochách a kostýmech. Ale věděla jsem, že to nebude několik týdnů potřeba. Tak jsem začala šít roušky," řekla ČTK Salcmannová. "Je to dobrý balanc, člověk pořád něco dělá," dodala.

Současné šití roušek považuje za paradoxní, před sedmi lety totiž začala s maskami pracovat ve své tvorbě. Využila je v několika hudebních videích nebo například na přehlídkách na newyorském či losangeleském týdnu módy. Teď je dělá pro ostatní.

Radka Salcmannová

  • Narodila se v Plzni, v současnosti žije střídavě v Los Angeles a New Yorku.
  • Před čtyřmi lety založila v USA své studio RS Visual Thing.
  • V lednu si její veřejnou instalaci z více než 500 recyklovaných lahví mohli prohlédnout i lidé v Praze na Masarykově nádraží.

Denně jich ušije kolem 30. Zájem je ale mnohem větší. Salcmannová je lidem dává buď za výrobní náklady, nebo za poštovné. Většina vyrobených roušek paradoxně nemíří do New Yorku, kde je nejhorší situace ve Spojených státech, ale do Los Angeles, kde umělkyně v minulosti také působila.

Šije i přítel

"Já si myslím, že Newyorčané navzdory zprávám v médiích nejsou tak vystrašení," podotkla Salcmannová. "Z mého pohledu jsou Newyorčané zvyklí bojovat s nepřízní osudu, žít v nejistotě a postavit se znovu na nohy, když padnou," dodala s tím, že žije ve čtvrti Williamsburg, kde jsou hlavně mladí lidé. V jiných čtvrtích podle ní starší obyvatelé můžou situaci vnímat jako mnohem tísnivější.

S nákazou novým typem koronaviru má nejspíš osobní zkušenost. Její přítel asi před měsícem onemocněl, tři týdny pak měl vysoké horečky a nemohl dýchat. Sama měla jenom několik dní vysokou teplotu. Zda ale šlo o Covid-19, nevědí, protože je zdravotníci odmítli otestovat.

S tvorbou roušek jí na druhém šicím stroji pomáhá přítel, který se věnuje architektuře. Kvůli pandemii a následným omezením ze dne na den přišel o zakázky. Od úřadů v dubnu dostane pomoc zhruba 1200 dolarů (asi 30 000 korun), která je vzhledem k životním nákladům v New Yorku spíše symbolická.

"U sebe zatím velké problémy nevnímám. Pracuju na uměleckých projektech, kde je nejistota kolem příjmu vždycky," řekla Salcmannová. Dodala ale, že stejně jako ostatní Newyorčané je zvyklá pomoct si hlavně sama. "Lidé jsou tu nastavení tak, že si všechno nějak vydřou sami," uzavřela česká umělkyně.

Video: Co se děje v karanténě za zavřenými dveřmi?

Lidé se sami stříhají a vyvádějí kvůli hmotnosti. Co se děje za karanténou zavřenými dveřmi | Video: Reuters, Twitter, Facebook, TikTok
reklama
reklama
reklama