reklama
 

Módní návrhář Jean-Paul Gaultier po 50 letech končí, jeho značka bude žít dál

„Nebudu už dále návrhářem své značky," oznámil legendární designér s tím, že přehlídka, která se odehraje tuto středu, je jeho poslední. Módní dům a kosmetika pod jeho jménem ale budou pokračovat dál.

Foto: Profimedia.cz

Současná móda vyžaduje nový koncept, prohlásil sedmašedesátiletý Gaultier a v telefonickém hovoru na videu, které uveřejnil na svém Twitteru, vyzval diváky, "aby nepropásli jeho poslední haute couture přehlídku".

Pokud bychom si mohli vzít z životního příběhu Jean-Paul Gaultiera nějakou lekci, byla by to historka, kterak se dostal do módního průmyslu. Coby 18letý totiž poslal návrháři Pierre Cardinovi své skici. Gaultier neměl žádné předchozí módní vzdělání, ale pro svůj talent byl okamžitě přijat.

Dnes ho známe jako návrháře, který vymyslel dráždivou image Madonny a na přehlídkovém mole často ukazoval pruhovaná trička v nejrůznějších podobách. Samostatnou první přehlídku měl už v roce 1976.

Od té doby získal pověst provokatéra, ale zároveň nesmírně kreativního tvůrce. Největší slávu si Gaultier získal v osmdesátých letech minulého století, kdy přispěl k dekadentní pařížské módní scéně. Pokud jste v 90. letech chtěli působit avantgardně, šokovat, ale zároveň ukázat svou příslušnost k vysoké módě, oblékli jste si coby celebrita na červený koberec šaty od Gaultiera.

V roce 2003 se ale situace otočila a rodák z Bagneux byl jmenován na pozici kreativního ředitele nejluxusnějšího módního domu Hermés. Zůstal zde celých 7 let, poté se soustředil na svou vlastní značku.

Z kreativního, dekadentního tvůrce, který odhalil prsa Madonny, do šněrovačky oblékl Ditu von Teese a Lady Gagu poslal na červený koberec jen ve fialovém body, se vyvinul šikovný obchodní stratég. 

Například uvedl pánskou vůni Le Malle, ve spolupráci s parfémovým gigantem Puig, která byla dlouhá léta tou nejprodávanější, a to od roku 1995, kdy byla prvně uvedena na trh.

Také navrhl lahvičku pro dietní Coca-Colu, figuroval coby moderátor televizního pořadu Eurotrash a v loňském roce spolupracoval s jednou z nejvyhledávanějších značek street-wearové módy Supreme na společné kolekci.

Gaultiera i nadále ale bavilo házet rukavičku stále politicky korektnější západní společnosti. Před dvěma lety představil kolekci Le Smoking, během jejíž prezentace modelky na mole kouřily a byla ódou na tento zlozvyk jako takový. Na straně druhé už před dvěma lety Gaultier přestal používat ve svých modelech pravou kožešinu. 

Na odpočinek se Jean-Paul Gaultier podle své mluvčí ale nechystá. Spekuluje se, že se podobně jako návrhář Kenzo Takada bude věnovat designu interiérů.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama