5 způsobů, jak rozeznat kvalitní koženou kabelku od drceného odpadu
Kabelka z pravé kůže vydrží při správné péči desítky let. Pokud zapátráme v šatníku našich babiček, leckdy tam najdeme i padesát let stará psaníčka, která se mohou dědit z generace na generaci: poznávacím znamením tehdejší doby byla poctivá ruční práce a nadčasovost.
Dnes koželužný průmysl dokáže pod pojmem "pravá kůže" prodávat i rozemletý zbytkový odpad kůže a o nějaké kvalitě, která by vydržela pro další generace, tak nemůže být ani řeč!
Pokud vás tohle téma zajímá, čtěte dál. Článek pro vás napsala oblíbená blogerka Lucie van Koten (www.zivotpodlelucie.com).
Značka "useň"
I když na botách najdete monogram ve tvaru svlečené hovězí kůže, není jistota, že to kůže skutečně je. Respektive, podle zákona ano, ale ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí.
V jednotlivých kůžích, které dnešní trh nabízí, je totiž obrovský rozdíl. Označení useň si může vysloužit i materiál, který vznikl rozemletím nejspodnější vrstvy kůže (která je vlastně odpadem). Tento zbytkový odpad se pak pomocí různých syntetických lepidel opět pojí a to už rovnou do finální podoby kabelky, která kůži jen připomíná.
V tomto případě nelze mluvit ani o výdrži, jelikož takto vyrobená kabelka brzy popraská, není poddajná, je tvrdá a nepřizpůsobivá. O specifické vůni nemůže být řeč. Tu překryla vůně/zápach syntetických pojiv a barev. Ve finále si tak zákazník kupuje materiál, který nevydrží ani desetiletí, ani pár let - lehce se odírá a dře.
Jak poznat kvalitní kůži už v obchodě?
- Dejte na svůj čich. Kůže má skutečně svůj specifický zápach/vůni. Tuto vůni do drceného koženého materiálu nedostanete. Kvalitní kůže voní neustále. I během nošení.
- Dalším faktorem je cena. Za kvalitní kůži musíte zaplatit. Pokud se radujete, že jste udělali super nákup za kabelku, která stála 900 Kč a je na ní monogram kůže, tak bohužel: tato kabelka vám s největší pravděpodobností příliš dlouho nevydrží.
- Pravá kůže je na omak teplejší. Pokud přiložíte ruku na koženou kabelku a potom na syntetickou, rozdíl poznáte ihned. Pravá kůže je organická a reaguje jinak na okolní teplo než syntetický materiál.
- Dalším testem může být oheň, ale to v obchodě raději nezkoušejte. Kůže nehoří ani se neškvaří. Syntetika se škvaří a rozemletá kůže tak může klidně i hořet.
- Dalším zásadním faktorem je samotné získání kůže, čištění, opracování, barvení a zpracování do závěrečné podoby. Kupujte značky, které nemají problém uveřejnit původ a výrobu. Dále platí, že kůže a koželužný průmysl byly vždy skvělé v Itálii. Nemusí to platit vždy, nicméně label "Made in Italy" (např. značka CROMIA) může být dobré vodítko. Dalším stupněm jsou certifikáty. Jedním z významných certifikátů je např. "100% Italy" (např. značka Cuoieria Fiorentina), kde máte záruku, že i kůže (nejen výsledný produkt) pochází z Itálie.