reklama

Plasty jí zaplavily dům, vyrábí z nich tašky. Uganďanka sklízí úspěch i v Evropě

Plastové flašky či igelitové pytle se válejí v ulicích ugandské metropole. Rodiče například nemají dostatek peněz na to, aby svým dětem koupili aktovky do školy, a tak zvolí levnou plastovou tašku, říká mladá Uganďanka, která společně s dalšími dvěma kolegyněmi stojí za projektem Reform Africa. Plastový odpad z veřejného prostoru sbírá, umývá, aby z něj vyrobila materiál podobný kožence.

Foto: Reform Africa

Když v Ugandě prší, plastový odpad ucpává kanalizaci v ulicích. Faith Aweková vyrůstala ve slumu v ugandském hlavním městě Kampala a přívalové deště pro ni znamenaly zaplavení rodinného domu u silnice. Teď ze sesbíraných plastů vyrábí batohy a tašky, které se prodávají i v cizině, napsal web listu Guardian.

"Během období dešťů je většina silnic tady v Kampale plná plastových lahví a sáčků, protože lidé vyhazují plasty do příkopů a kanálů. To ztěžuje život lidem ve slumech, jako jsem já," říká Aweková. Spolu s Shamim Naluyimaovou a Rachel Memaovou, dvěma ženami, které potkala na kurzu o sociálních inovacích, založila v roce 2018 společnost Reform Africa.

Tým žen sbírá plastové pytle a lahve na ulicích a na skládkách. Vše poté umyjí, usuší a zpracují na materiál, který se podobá kožence. Z něj potom vyrábějí batohy, nákupní tašky nebo kosmetické taštičky. Denně jich v průměru vyrobí asi 20.

Tašky se prodávají v šesti buticích po celé Ugandě a na internetových stránkách Reform Africa. Ceny se pohybují od devíti do 25 dolarů (zhruba 200 až 570 Kč) a podnik vzkvétá. S pandemií covidu-19 a uzávěrami prodeje klesly, teď už se ale situace obrací k lepšímu a kabelky si kupují zákazníci z Německa, Nizozemska, Británie nebo Spojených států. Letošní tržby by podle zakladatelky iniciativy mohly být ve srovnání s loňskými až dvojnásobné.

Batohy kupují také humanitární a nevládní organizace, které působí v Ugandě, a dávají je místním školákům.

"Ve venkovských oblastech zjistíte, že si lidé nemohou dovolit slušnou školní brašnu, a tak rodiče kupují igelitové tašky. Ale když se děti vrátí ze školy, jsou tašky buď roztrhané, nebo ztracené," říká Aweková.

Aweková se nyní pustila do dalšího projektu, zakládá podnik na recyklaci tvrdých plastů, jako jsou kolíčky na prádlo nebo květináče. Věnuje se také osvětě, což je v zemi, kde se recykluje pouhé procento odpadů, zcela zásadní.

reklama
Doporučené recepty
    reklama