reklama

Michelle Obamová: Nesnáším svůj vzhled. Během pandemie jsem trpěla depresemi

Někdejší americká první dáma Michelle Obamová ve své nové biografii přiznala, že dlouhé roky trpí nízkým sebevědomím kvůli svému vzhledu. Uvedla také, že během pandemie koronaviru trpěla depresemi. "Těžko jsem v sobě hledala optimismus, nedokázala jsem rozumně přemýšlet o budoucnosti," napsala.

Michelle Obamová
Michelle Obamová | Foto: Reuters

Michelle Obamová, manželka někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, patří mezi nejpopulárnější americké osobnosti. Od roku 2020 se také pravidelně umisťuje na první příčce ankety nejobdivovanějších žen USA. Přesto ve své nové knize The Light We Carry přiznává, že nesnáší svůj vzhled.

Absolventka prestižní Princetonské a Harvardské univerzity píše, že ji nízké sebevědomí a obavy provází odmalička. "Obavy mě provázejí již 58 let a nežije se s nimi snadno," citoval úryvek nové knihy britský online deník The Guardian

To se podle ní projevuje především negativním sebehodnocením. "Častokrát se ráno vzbudím, rozsvítím si světlo v koupelně, podívám se na sebe do zrcadla a raději bych zase zhasla," uvedla Obamová.

Nejistá byla vždy i kvůli své výšce 180 centimetrů, kvůli které ve škole stála vždy na konci řady. "To ve mně zaselo malé zrnko sebenenávisti, které mi bránilo přijmout sama sebe a své přednosti," píše.

"Těžko jsem v sobě hledala optimismus"

V nové biografii, která je volným pokračováním populární knihy Můj příběh, píše také o depresích, které prožívala během pandemie koronaviru, či prohře Baracka Obamy v prezidentských volbách v roce 2016. 

"Během pandemie jsem dál pokračovala ve své práci, ale v soukromí pro mě bylo těžké udržet si optimismus nebo cítit, že svými činy mohu něco změnit," napsala. V roce 2020 také na celostátním sjezdu Demokratické strany označila tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa za špatného státníka. 

Přiznává také, že v tu dobu byla frustrovaná z toho, o co USA jako země přišly. "Cítila jsem se sklíčeně a netečně. Těžko jsem v sobě hledala optimismus, nedokázala jsem rozumně přemýšlet o budoucnosti. A co hůř, sklouzávala jsem k cynismu - byla jsem v pokušení podlehnout představě, že jsem bezmocná a že se s velkými problémy nedá nic dělat," cituje úryvek britský deník. 

Zhnusení z výhry Trumpa

Nová kniha zmiňuje i dojmy Obamové z výsledku prezidentských voleb v roce 2016. Výhru Donalda Trumpa chápala jako "políček" jejímu manželovi Baracku Obamovi, který se stal prvním americkým prezidentem tmavé pleti v historii. "Hluboce mnou otřáslo, když jsem slyšela, že muž, jenž nahradil mého manžela, otevřeně a neomluvitelně uráží etnika, považuje nenávist a egoismus za přijatelný a odmítá odsoudit šovinisty a rasisty či podpořit lidi, kteří bojují za rasovou spravedlnost," uvedla. 

Obamová píše o pocitu, že se k moci dostalo "cosi odpudivého", který dalece přesahoval pouhý zármutek z politické porážky demokratické strany ve volbách. Bývalá první dáma USA píše také o samotném závěru Trumpova prezidenství. Útok na Kapitol v roce 2021 považuje za "nejděsivější zážitek, kterého kdy byla svědkem". 

První kniha Michelle Obamové patří mezi bestsellery. Prodalo se jí přes 17 milionů výtisků a dočkala se překladu do 50 jazyků. Odborníci předpokládají, že podobný úspěch bude mít i její novinka. Autorka doufá, že její druhá a otevřeně napsaná biografie pomůže ostatním vyrovnat se s jejich strachy a obavami. 

Mohlo by vás také zajímat: Dojatý Obama při loučení poděkoval ženě Michelle a dcerám. Musel sušit slzy

Dojatý Obama při loučení poděkoval ženě Michelle a dcerám. Musel sušit slzy | Video: Reuters
Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama