reklama

Menstruační bolest: VYDÝCHEJTE JI - DOSLOVA

Až polovinu všech žen trápí při menstruaci silné bolesti. Kdo by přitom měl náladu cvičit? Zkuste to - překvapí vás, jak účinné tyto speciální cviky jsou!

Až polovinu všech žen trápí při menstruaci silné bolesti. Kdo by přitom měl náladu cvičit? Zkuste to - překvapí vás, jak účinné tyto speciální cviky jsou!

Základem je naučit se hluboké prodýchnutí pánevní oblasti, které navodí celkové uvolnění.

Důležité je zvládnout břišní neboli brániční dýchání. Pro nácvik je nejvhodnější poloha vleže s dlaní položenou na břiše.

Při volném dýchání se břišní stěna zvedá a klesá, jako by se nafukoval a vyfukoval balonek. Je důležité, aby se břišní stěna vyklenula nejen činností břišních svalů, ale i stlačením bránice.

Příkladem vhodného cvičení s využitím hlubokého pánevního prodýchnutí je i známá "kočička". V poloze v kleku s opřenýma rukama o zem se začíná nádechem s uvolněním břicha, následuje prohnutí v bedrech a zvednutí hlavy.

V této poloze se chvíli setrvá a normálně se dýchá. Při posledním výdechu se ohne bederní páteř, zakulatí se a břišní svaly se intenzivně stáhnou. Pravidelně se několikrát střídá prohnutí a zakulacení beder s nádechem a výdechem.

Léky berte předem!

Většině žen cvičení pomůže, takže nemusí ani sáhnout k lékům. MUDr. Radka Gregorová z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Strakonice připomíná, že na menstruační bolesti se osvědčily přípravky ze skupiny nesteroidních antiflogistik, ke kterým patří například **ibuprofen ( Ibalgin), nimesulid (Nimesil) nebo kyselina tiaprofenová (Surgam).

Jejich mechanismus spočívá v blokování vzniku prostaglandinů, které hrají ve vzniku bolesti klíčovou roli. Kromě tlumení bolesti mají tyto léky ještě protizánětlivé účinky a také snižují teplotu.

Pro optimální účinek léků z této skupinu je důležité, aby je žena začala užívat tři dny před začátkem menstruace v obvyklých terapeutických dávkách.

Léčí i antikoncepce

Podle doktorky Gregorové je kromě léků tlumících bolest u těchto potíží velmi účinné podávání kombinované hormonální antikoncepce.

"Estrogenní složka antikoncepce blokuje ovulaci. To je v terapii žádoucí, jelikož je dysmenorea spojena s ovulací. Gestagenní složka antikoncepce brzdí růst děložní sliznice a tím se snižuje množství produkovaných prostaglandinů," přippmíná MUDr. Radka Gregotová ze Strakonic.

Žena tak pociťuje výrazné zmírnění menstruačních bolestí, krvácení je mírnější a kratší. Kromě kombinované hormonální antikoncepce je možné užívat i jednosložkovou antikoncepci pouze s gestagenem.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama