reklama

Medvědice lékařská

Arctostaphylos uva-ursi
Lidové/další názvy: medvědice léčivá, medvědice obecná, medvědík, medvědí hrozen, lesní ostružina, hrozník, polárníček, kostrounek, tolokněnka
Čeleď: vřesovcovité

Popis rostliny

Medvědice lékařská je stálezeleným keříkem s výškou jen 10 – 30 cm. Kořeny zakrslé medvědice však sahají až do hloubky 100 cm a plazivé kmínky dorůstají do délky 30 – 90 cm, na koncích jsou vystoupavé. Větvičky medvědice jsou střídavě osázené krátce řapíkatými listy. Tmavě zelené, kožovité, drobně žilnaté listy jsou ze spodní strany jemně ochlupené. Jsou celokrajné, mají obráceně vejčitý tvar.
Medvědice vykvétá v závislosti na stanovišti od dubna do července. Drobné zvonkovité květy mají bílou až narůžovělou barvu. Skládají se v převislá, řídká hroznovitá květenství.
Plodem medvědice jsou červené peckovice. Uvnitř skrývají šest pecek obklopených moučnatou dužinou kyselé chuti.

Výskyt a pěstování

Medvědice lékařská přirozeně osídluje celou Evropu, na východě se vyskytuje až po Dálný východ. Najdeme ji také v jihozápadním Grónsku nebo v Severní Americe.
Na českém území medvědice roste jen vzácně. Řadí se k silně ohroženým druhům, obdobně jako na Slovensku nebo v Německu je u nás chráněna zákonem.
Medvědice je rostlinou horských oblastí. Vyskytuje se na skalnatých loukách, ve světlých jehličnatých porostech a v křovinách. Daří se jí na rašeliništích a vřesovištích. Medvědice vyhledává slunná stanoviště s mírně kyselou půdou. Svědčí jí písečnatě hlinité až kamenité půdy.
Medvědice často roste ve společnosti brusnice borůvky. Obě rostliny mají nápadně podobný vzhled.

Léčitelství

Medvědice lékařská zaujme vysokým obsahem třísloviny galotaninu (až 20 %). Listy obsahují také fenolové glykosidy arbutin a methylarbutin (cca 10 %), dále flavonoidy, saponiny, vonné silice, kyselinu gallovou, ellagovou, mravenčí a citronovou.
V léčitelství se využívá výhradně list medvědice. Sklízí se po celý rok, nejvíce účinných látek nese zjara a na podzim. Suší se v tenké vrstvě, na slunci, co nejrychleji. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 55 °C. U nás se však medvědice pro svoji vzácnost nesbírá.

Účinky medvědice lékařské

- působí svíravě
- má močopudné účinky
- zvyšuje vylučování solí, odvodňuje
- dezinfikuje, je protizánětlivá
- pomáhá při zánětech močopohlavního systému
- je prospěšná při ledvinovém písku a kamenech
- podporuje činnost jater a žlučníku
- ulevuje při dně a cukrovce
- je užitečná při gynekologických výtocích
- tonizuje srdeční sval

Podávání a užití

Medvědice se v léčitelství podává jako čaj (recept a návody níže). Pro léčebné využití je medvědice k dostání také v podobě kapslí, extraktu nebo bylinných kapek. Droga je téměř bez pachu a má silně trpkou chuť. Hořká chuť však postupně sládne.
Medvědice má silné působení. Léčebná kúra by proto neměla být delší než 1 – 2 týdny. Neopakuje se více než pětkrát ročně. Při dlouhodobé aplikaci nebo vyšších dávkách může medvědice poškodit játra. Droga není vhodná pro děti do 5 let, ani těhotné a kojící ženy.

Čaj z medvědice – recept

Medvědice se připravuje jako čajový nálev, kdy se lžička sušených listů přelije horkou vodou, nechá luhovat a poté scedí.
Vysoký obsah tříslovin eliminuje čajový výluh – čajová lžička nadrcených listů medvědice se přelije šálkem vlažné vody a nechá luhovat přes noc. Takto připravený čaj je vhodný i pro citlivé osoby, u kterých může medvědice vyvolávat nevolnost či zvracení.
Čaj z medvědice se popíjí teplý, 2 – 3x denně, nikdy ne dlouhodobě.
Droga má nejvyšší účinek při zásadité moči. Zánětlivá onemocnění však moč okyselují, proto se do čaje z medvědice přidává na špičku nože jedlé sody. Jedlá soda snižuje kyselost moči.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama