reklama

Máta peprná

Mentha piperita
Lidové názvy: balšám, fefrminc, větrová bylina, větrovka, pepřová máta, máta římská, minta, bylina Matky Boží
Čeleď: hluchavkovité

Popis byliny

Máta peprná je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších léčivých bylin. Tato mrazuvzdorná trvalka s výškou od 30 do 60 cm je charakteristická silně aromatickými listy kopinatého nebo vejčitého tvaru.
Listy jsou zelené, stejně jako celá rostlina mohou mít tmavohnědý až fialový nádech. Lodyha je přímá, lysá nebo jemně ochlupená, má čtyřhranný profil a větví se až v horní části. Máta je typická také svým mělkým kořenovým systémem s plazivými oddenky.
Rostlina kvete od července do září. Jemné květy vyrůstají z paždí listů a vytvářejí dlouhé lichoklasy. Mohou být v různých odstínech růžové a fialové barvy.
Máta peprná je zřejmě přirozeným hybridem máty vodní a máty klasnaté.

Výskyt a pěstování

Máta peprná má údajně svůj domov v západní Evropě. Dnes je k vidění téměř po celém světě. Zplaňuje však jen zřídka, častěji ji najdeme na zahrádkách.
Mátě vyhovuje slunečné stanoviště až polostín, spolu s humózní půdou. Vyžaduje pravidelnou zálivku. Nejsnáze se množí dělením trsů. Řízky se vysazují na jaře nebo na podzim.
Pěstuje se často v květináčích, protože zastiňuje ostatní rostliny. Na zahrádce se bohatě rozrůstá.

Léčitelství

Listy máty obsahují 1 – 3 % vonné silice tvořené celým komplexem látek, nejvýznamnější je podíl chladivého mentolu a menthonemu. Najdeme v nich také třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny aj.
V léčitelství se využívá nať, která se stříhá před květem, ideálně dopoledne. Listy se trhají během celé sezóny. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 35 ºC. Skladuje se ve vzduchotěsné nádobě.
Listy máty nacházejí uplatnění nejenom v léčitelství, ale také v kuchyni – k dochucení omáček, dezertů, salátů a nápojů. Čerstvé listy jsou nedílnou součástí míchaného nápoje mojito. Osvěžující mátu lze najít i v bylinných likérech, bonbonech, žvýkačkách nebo ústních vodách.

Léčivé účinky máty peprné

- působí protizánětlivě, má dezinfekční vlastnosti
- příznivě ovlivňuje činnost trávicího ústrojí
- stimuluje funkci jater, žlučníku a slinivky
- snižuje překyselení žaludku, pomáhá od pálení žáhy
- snižuje napětí hladkého svalstva, tlumí křeče
- působí proti nadýmání
- podporuje chuť k jídlu
- ulevuje při nevolnosti
- lehce snižuje krevní tlak
- pomáhá při rýmě a nachlazení
- posiluje, zmírňuje bolesti hlavy
- osvěžuje, zchlazuje, tiší bolest
- představuje přírodní afrodiziakum

Podávání a užití

Vnitřní užití

V léčitelství se máta připravuje jako čajový odvar (1 – 2 čajové lžičky na šálek vroucí vody, luhuje se 5 – 10 min.), popíjí se po 3 až 4 šálcích denně.
Máta se podává nejdéle po dobu deseti dnů, poté následuje minimálně týdenní pauza. Dlouhodobě lze mátu užívat ve směsích bylin. Kombinuje se s lípou pro posílení, s rozmarýnem pro povzbuzení, pro podporu trávení s heřmánkem, lékořicí, proskurníkem, fenyklem, také s meduňkou, řepíkem, puškvorcem nebo benediktem.
Kvůli možnosti předčasných děložních stahů se máta nedoporučuje těhotným ženám.

Vnější použití

Máta peprná poslouží k inhalacím při potížích dýchacích cest. Inhalace pomůžou také proti stresu, bolestem hlavy nebo nespavosti. Máta posiluje a osvěžuje. Jako kloktadlo nebo ústní voda dokáže osvěžit dech a působí proti zánětům v dutině ústní.
Pro své chladivé vlastnosti se užívá při svědění pokožky nebo jako součást masážních gelů při bolestech svalů a kloubů. Znecitlivuje, zmírňuje bolestivost, tlumí krvácení, představuje také hojivý obklad při kožních onemocněních.

Mátový olej proti bolestem hlavy – recept

Čerstvé listy máty napěchujeme do sklenice a zalijeme olivovým olejem. Necháme asi týden odstát na slunci, poté slijeme. Olej dle receptu pomáhá proti bolestem hlavy, stačí jím potírat spánky nebo celé čelo. Lze ho užít také jako masážní olej na bolavé svaly, zklidňující olej na pohmožděniny apod.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama