reklama

Maďarský ohař

Maďarský ohař krátkosrstý je energický, temperamentní, veselý pes vynikající výbornými loveckými pudy. Plemeno je snadno vycvičitelné. Oddaně miluje svého páníčka a jeho rodinu. K dětem je milým společníkem. Potřebuje dostatek pohybu a času stráveného s majitelem. Jeho vlastnosti a schopnosti ocení aktivní lidé nebo milovníci myslivosti.

Vzhled plemene

Maďarský ohař je středně velké plemeno. Výška psů se pohybuje mezi 58 – 64 cm, u feny mezi 54 – 60 cm. Váha se pohybuje od 22 do 30 kg. Tělo je svalnaté a celkově působí lehce a elegantně. Hlava je ušlechtilá. Nos má široké nozdry a barva ladí s tónem srsti. Oči jsou mírně oválné, středně velké. Barva očí ladí s barvou srsti. Uši jsou posazeny středně vysoko, tvarem připomínají zakulacené V. Ocas je nízko nasazený, silný a ke špičce se zužující. V zemích, kde je povoleno kupírování, je krácen o jednu čtvrtinu. Tlapy jsou lehce oválné s odolnými polštářky šedého odstínu. Srst je krátká a hustá. Srst nemá podsadu. Barva srsti se pohybuje v odstínech žemlové.
Toto plemeno se dožívá mezi 11 – 14lety.

Povaha

Maďarský ohař potřebuje spoustu pohybu. Pro toto vitální plemeno není problém zdolat během dne až 100km. Vhodné jsou lovecké aktivity, dogtekking či coursing. Je to klidné a vyrovnané plemeno, které není problém kvalitně vycvičit. Své lovecké schopnosti využije při práci ve vodě, v lese či v poli. Vyniká výborným čichem a sledováním pachové stopy.

Maďarský ohař krátkosrstý - charakteristické rysy

- energický
- dobře cvičitelný
- temperamentní
- přátelský

Výchova a péče o psa

Při výchově štěněte je zapotřebí klidný tón hlasu a žádná agrese. V opačném případě se nežádoucí chování podepíše na povaze psa. Na začátku se trénuje základní poslušnost psa. Po zvládnutí této disciplíny se můžete vrhnout na lovecký výcvik.
Péče o krátkou srst není nijak náročná, stačí vyčesávat v době línání. V případě, že pes žije na zahradě, doporučuje se umístit do zateplené boudy. Důvodem je jeho krátká srst, která hůře snáší hlad a vlhko. Dbát musí majitel na správnou skladbu stravy s ohledem na energetický výdej konkrétního psa.
Toto plemeno netrpí dědičnými vrozenými chorobami.
Štěně si můžete pořídit s PP za cenu začínající na 8 000,-. Bez PP od 4 000,-.

Chov

FCI řadí maďarského ohaře do skupiny 7 - Ohaři, sekce 1.1. Kontinentální ohaři, s pracovní zkouškou. Informace o tomto plemeni naleznete na stránkách www.ohar.cz.

Historie plemene

Kolébka maďarského ohaře se nachází v Maďarsku. První zmínky o předchůdci dnešního plemene spadají do 14. st. Předchůdci dnešního maďarského ohaře byli využíváni v sokolnictví maďarskou šlechtou. Díky této zálibě je dnes toto plemeno výborným loveckým plemenem. Cíleně začalo být plemeno šlechtěno od 19. st. FCI bylo plemeno uznáno v roce 1936.

Podobná plemena

- Irský červenobílý setr
- Bretaňský ohař
- Český fousek

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama