reklama
 

Liberální ekonom hlavou Portugalska

Portugalský kandidát na prezidenta Cavaco Silva. 20/1/2006
Portugalský kandidát na prezidenta Cavaco Silva. 20/1/2006 | Foto: J.M. Ribeiro, Reuters

Profesor ekonomie Aníbal Cavaco Silva (68) se do dějin své země již zapsal jako dosud nejdéle vládnoucí premiér (1985-1995) od pádu diktatury v roce 1974. Za deset let v čele vlády dokázal díky tržním reformám a miliardám eur z fondů Evropské unie modernizovat zemi a zvýšit životní úroveň jejích obyvatel.

Když tento liberální ekonom přebíral v listopadu 1985 předsednictví vlády, byla portugalská demokracie ještě v plenkách. Za jedenáct let od karafiátové revoluce, která svrhla téměř padesátiletou fašistickou diktaturu, se u kormidla vystřídalo devět premiérů (včetně jedné ženy) a žádný z nich se nemohl v parlamentu opřít o absolutní většinu své strany.
 
Také vládě Cavaca Silvy, jehož mnozí označují za arogantního a autoritativního, vyslovili poslanci po dvou letech v úřadě, v dubnu 1987 nedůvěru. V následujících předčasných volbách však Silva překvapil, když jeho pravicová Sociálnědemokratická strana (PSD), jíž byl v letech 1985-1995 předsedou, získala v parlamentu 148 z 250 křesel. Obdobný triumf zopakoval někdejší mistr Portugalska v běhu na 400 metrů překážek i v dalších volbách v roce 1991.

Narůstající nezaměstnanost a podezření z korupce v případě některých jeho ministrů však snížily popularitu Cavakovy vlády, takže ten se rozhodl v dalších parlamentních volbách již nekandidovat. Nicméně v lednu 1996 se neúspěšně pokoušel o úřad prezidenta. Poté opustil politiku a několik let působil jako poradce portugalské centrální banky. V roce 2004 začal na plný úvazek vyučovat na Vysoké škole ekonomie a managementu Portugalské katolické univerzity.

Aníbal Antonio Cavaco Silva se narodil 15. července 1939 v vesnici Boliqueime v jihoportugalské oblasti Algarve. Vystudoval ekonomii na Lisabonské technické univerzitě a doktorát získal v roce 1974 na Yorkské univerzitě v Británii. Poté přednášel na několika portugalských univerzitách a v centrální bance vedl oddělení výzkumu a statistiky. V letech 1980 až 1981 byl ministrem financí.

V roce 1975 vstoupil Cavaco Silva do pravicové Lidové demokratické strany, která se rok poté přejmenovala na Sociálnědemokratickou stranu. Za ni byl o šest let později zvolen poslancem.

Silva, který jako premiér navštívil v srpnu 1993 i Českou republiku, je od roku 1963 ženatý s profesorkou ekonomie. Mají spolu syna Bruna a dceru Patricii. Silva rád hraje tenis a šachy.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama