Letos stačí "obyčejná" chřipka. Zabije nás 2000.
Jako každý rok i letos koncem ledna dorazí chřipková sezóna a jako každý rok i letos budou na ni lidé od lékařů žádat antibiotika. Je to nesmysl a pěkně nebezpečný k tomu!
Jako každý rok i letos koncem ledna dorazí chřipková sezóna a jako každý rok i letos budou na ni lidé od lékařů žádat antibiotika. Je to nesmysl a pěkně nebezpečný k tomu!
Chřipka vznikne náhle s typickými příznaky - vysoké teploty, bolesti hlavy, kloubů, únava a zimnice. Jejími původcem jsou viry (r. Influenzavirus A, B nebo C). Na ně antibiotika nezabírají. Naopak zvyšují odolnost vůči jejich působení, což se může vymstít ve chvíli, kdy bychom jejich účinek opravdu potřebovali!
Co nám pomůže?
Přesto příznaky chřipky a chřipku samotnou bychom rozhodně neměli podceňovat. Může způsobit pěkně nebezpečné komplikace. Vždyť ročně na virus chřipky u nás zemře až 2000 lidí!
"Horečku je nejvhodnější léčit analgetiky/antipyretiky či nesteroidními antirevmatiky (např. Nurofen Rapid); při vysoké horečce jsou vhodné studené zábaly," připomíná MUDr. Jiří Slíva.
Nezbytný je také dostatečný příjem tekutin společně s minerály. V některých případech přípravky s primárně antipyretickým účinkem obsahují i látky podporující odkašlávání.
Zažeňte bolest
"Pomoci mohou i přípravky určené k lokálnímu použití (např. Strepsils), jež jsou dostupná v nejrůznější lékové formě (pastilky, tablety, sprej, kloktadlo apod.)," vypočítává doktor Slíva.
Při silné bolesti v krku oceníme obsah látek s mírně znecitlivujícím účinkem. Podobně jako na bolesti pohybového aparátu pomáhají analgetika, i v dutině ústní lze využít účinku látek s protizánětlivým účinkem (např. Strepfen).
U rýmy infekčního původu je možné využít přípravků s obsahem solného roztoku nebo tzv. sympatomimetik, jejichž účinek založen na navození stažení rozšířených cévek. V důsledku toho se omezí i otok sliznice a nosní průduchy se uvolní. "Tyto přípravky by u dospělých neměly být podávány po dobu delší než jeden týden," varuje doktor Slíva.
Nejlepší nemoc? Ta, kterou nedostanete!
Ačkoliv dnešní medicína může v léčbě virových onemocnění využívat antivirotika (např. oseltamivir), jako nejefektivnější se jeví chřipce předcházet.
"Vedle zdravého životního stylu (dostatečný příjem ovoce, zeleniny či ryb) zmiňme rovněž dostatek pohybu a otužování (včetně saunování) se v prevenci chřipky uplatňuje především očkování. Jeho účinnost se dnes pohybuje až okolo 90 %, byť je v laické veřejnosti mnohdy podceňováno," uvádí MUDr. Slíva.
Očkování má totiž schopnost zabránit nákaze chřipky, nikoliv jiným respiračním infekcím, které jsou mnohými z nás za chřipku mylně považovány.
Každý rok nový
Virus chřipky průběžně mění svoji strukturu, a proto každým rokem musí být upravováno i přesné složení vakcín. Očkování proti chřipce je vhodné zejména u seniorů či osob s jinými závažnými chorobami (nemoci srdečně cévní, choroby ledvin aj.).
Dnes, zejména díky médiím, snad už každý z nás slyšel o nejdůležitějších dvou antigenních strukturách (tj. části viru, které v našem těle vyvolají imunitní odpověď) - např. H1N1 - virus mexické (prasečí) chřipky či H5N1 - virus ptačí chřipky.