reklama

Létající Holanďan

Je spontánní, kritický a komunikativní. V partě 14 pilotů soutěžících v Red Bull Air Race je považován za "výraznou postavu". Umí tančit, a to kdekoli, nikoli jenom mezi brankami při závodech Red Bull Air Race. Frank Versteegh přistupuje ke všemu v životě s vášní.

Foto: Red Bull

FRANK VERSTEEGH / EDGE 540 / Nizozemsko

Tento okouzlující Holanďan má oproti svým konkurentům dvě důležité výhody, jejichž relativní hodnota pro výkon v závodech však nikdy nebyla vědecky zkoumána. Mezi piloty Red Bull Air Race je nejenom nejvyšší, ale také jediný, kdo kdy navštěvoval taneční školu. Na první pohled je těžké uvěřit, že tento mohutně stavěný dvoumetrový pilot dokáže elegantně zatančit tango, ale on to dokáže a toto umění se u něho projevuje i na stylu létání.

Tento "vzdušný tanečník" je nejslavnějším pilotem Holandska, i když se původně málem stal rychlobruslařem. "V roce 1997 jsem na jednom jezeře ujel 120 kilometrů za sedm hodin," vzpomíná tento obr a potom začne vyprávět jiný příběh ze svého života naplněného událostmi. Teď se zaměřuje na budoucnost a v nové disciplíně motorového létání, v závodech Red Bull Air Race, má namířeno pěkně vysoko. "Samozřejmě chci patřit mezi nejlepší. Air Race však není žádná procházka růžovým sadem. Kdykoli se kouknete okolo sebe, vidíte nejlepší piloty světa, jak připravují v hangárech svoje letadla."    

Pohled na výsledky z minulého roku ukazuje, že se tento Holanďan hodně snažil ulovit zatím nepolapitelné vítězství. Bez ohledu na to, proč mu v některých závodech vítězství uniklo, spočívala jeho hlavní nevýhoda v letadle. Brzy se potvrdilo, že jeho Extra (dvoumístné) prostě nedokáže držet krok s rychlejšími i obratnějšími jednomístnými letouny, ve kterých létali Mangold nebo Chambliss. Teoreticky by stálo za to snažit se získat schopnější letadlo.

Dvoumístná letadla však mohou mít na druhou stranu také své výhody. Je-li na nebi klid, Frank rád vezme s sebou nahoru jako druhého pilota svého malého, ale chytrého Jack Russell teriéra jménem Joe, který pro Franka udělá cokoli. V minulém roce se Frankovi podařilo pro Joea vyjednat právo stát se prvním a pravděpodobně vůbec jediným psem, který se smí procházet po trávnících exkluzivního golfového klubu Winterswijk. Frank prostě vždycky dokáže udělat to, co si předsevzal.


 

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama