reklama

Létá, aby vyhrál

Paul Bonhomme se těší na další ročník Red Bull Air Racing. Považuje tuto akci za napínavý podnik, při kterém může soutěžit s nejlepšími letci světa v nové, vzrušující disciplíně. I když si tento Brit o sobě myslí, že má smysl pro humor, rozhodně by nechtěl, aby se mu v závodech Red Bull Air Race druzí vysmáli. Podle jeho výkonů v minulosti to však nehrozí.

Foto: Red Bull

PAUL BONHOMME / EDGE 540 / Británie

Pro Paula Bonhomma to všechno začalo, když ještě jako kluk umýval letadla v jednom Aero Clubu a byl klasickou "hangárovou krysou". V 17 letech už měl pilotní průkaz a ihned začal trénovat leteckou akrobacii. Jeho otec byl pilotem v britském vojenském letectvu (British Army Air Corps) a později prvním pilotem v jedné letecké společnosti. Také Paulův bratr působí v leteckém průmyslu jako první pilot. Není tedy divu, že nejmladší člen Bonhommovy rodiny skončil rovněž jako profesionální pilot a jako první pilot řídí letadla Boeing 747. Žije v hrabství Cambridge se svou přítelkyní Laurou.

Paul jezdí rád na motocyklu (pokud si na to najde čas!) a když není ve službě, věnuje se svému koníčku. Od roku 1986 létal na více než 500 leteckých přehlídkách, mnohokrát v letadle Suchoj společně se svým soupeřem v závodech Air Race Stevem Jonesem. Od roku 2005 se zúčastní nejnapínavější letecké soutěže Red Bull Air Race. "Někteří lidé mají plány. Já mám v plánu vyhrát Red Bull Air Race," říká sebevědomě tento dvaačtyřicetiletý pilot.

V závodní sezóně roku 2005 začal tím, že byl třikrát třetí. V roce 2006 zvítězil v Longleatu a dvakrát skončil druhý v Istanbulu a v Budapešti. Celkově byl v této sérii čtvrtý. 

Bonhomme se udržuje v kondici ježděním na horském kole. Letos bude létat ve značně upraveném stroji Edge, jež pro něho připravil Wade Hammond. Ten působil jako jeho technik v posledních dvou letech a zůstane u něho i v roce 2007. "Tvrdě trénujeme, abych si zvyknul na nové úpravy. Konec konců se člověk musí seznámit s 330 koňskými silami, letadlem, které létá rychlostí 430 kilometrů za hodinu a váží jen 500 kilogramů. Budeme připraveni a budu se snažit vyhrát."

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama