reklama
  • Wiki
  • Lepší už to nebude

Lepší už to nebude (As Good as It Gets) je názvem americké romantické komedie, která sklidila nebývalý úspěch nejenom u diváků, ale také u filmové kritiky. Ve snímku režiséra Jamese L. Brookse z roku 1997 excelují hereckými výkony Jack Nicholson a Helen Hunt. Skvělé herecké umění předvedli i Greg Kinnear nebo Cuba Gooding Jr. ve vedlejších rolích. Snímek mile odlehčuje skvostná hudba Hanse Zimmera.
Zatímco Helen je ve filmu jako Carol ztělesněním ryzí ženskosti a matky, Jack alias Melvin zde vystupuje v roli starého samotářského mrzouta. A ta mu jde výsostně. Dvojice, jakou v jiných romantických filmech nenajdete, rozhodně nenudí. Bravurní dialogy a břitké komentáře herci povyšují na mistrovské dílo, které baví od začátku do konce. K vtipnému filmu se dodnes s oblibou vrací řada diváků, třeba v online podobě.
Helen Hunt i Jack Nicholson sklidili za snímek zasloužená ocenění v podobě Oskara, Zlatého glóbu nebo ceny Satellite. Nominaci na Oskara získal i Greg Kinnear jako herec ve vedlejší roli. Nominace na Oskara se dočkal celý film, také střih, scénář a hudba.
V kategorii ,,Nejlepší film - muzikál nebo komedie" získala tato romantická komedie pro ženy Zlatý glóbus a cenu Satellite.

Lepší už to nebude
USA, 1997, 139 min.
Romantická komedie

Režie: James Lawrence Brooks
Kamera: John Bailey
Hudba: Hans Zimmer
Scénář: Mark Andrus, James Lawrence Brooks

Obsazení/herci

Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear, Cuba Gooding Jr., Skeet Ulrich, Shirley Knight, Yeardley Smith, Lupe Ontiveros, Shane Black, Leslie Stefanson, Jamie Kennedy, Julie Benz, Lawrence Kasdan, Kathryn Morris, Kaitlin Hopkins, Harold Ramis, Missi Pyle, Matt Malloy, Peter Jacobson, Lisa Edelstein, Jesse James aj.

Děj filmu Lepší už to nebude

James L. Brooks, známý jako tvůrce animovaného seriálu Simpsonovi, vetkl hlavním postavám snímku Lepší už to nebude zcela netradiční charakter. Přestože jde o romantickou komedii, hlavním hrdinou v ní není mladý sympatický hezounek, ale protivný samotář Melvin Udall (Jack Nicholson). Ani Helen Hunt jako servírka Carol Connellyová není typickou hollywoodskou kráskou, ale charismatickou ženou s ostrým jazykem, jemným výrazem ve tváři a mateřskou starostlivostí.
Romantický příběh vypráví o tom, jak se i Melvin, uzavřený podivín z Manhattanu, může stát neodolatelným.
Vtipná komedie zachycuje Melvina jako úspěšného spisovatele kýčovitých románů pro ženy, který však žije jako samotář. Svůj byt opouští jen zřídka, setkává se tak zejména se svým homosexuálním sousedem Simonem nebo servírkou Carol v blízké restauraci, kam pravidelně chodí snídat. V restauraci však zásadně jí vlastním plastovým příborem a po cestě newyorskými ulicemi se vždy vehementně vyhýbá všem chodníkovým rýhám. To však není nic proti jeho cynickým komentářům a zlomyslným kouskům, které tropí všem ve svém okolí. Znepříjemňuje život především Simonovi kvůli jeho orientaci. Také Simonova psa bytostně nesnáší, alespoň do doby, kdy se Simon léčí z agresivního napadení v nemocnici a Melvin je donucen se o psa postarat.
Melvin si překvapivě doposud nenáviděného psa oblíbí. Svůj postoj se rozhodně změnit také vůči Carol. Byla jedinou servírkou, která byla ochotná ho obsluhovat, snášet jeho drzé výpady a také ho dokázala usadit. Sama má totiž daleko větší problémy se svým těžce nemocným synem. Kvůli synovi má také opustit místo v restauraci.
Melvin však zasahuje a nabízí Carol pomoc. Chce zpátky svoji servírku. Těžko říct, zda potřebuje zpátky obsluhu pro své snídaně nebo mu jde o přítomnost Carol. Pokud se Melvin snaží na Carol udělat dojem, zaručeně mu to jde jen do chvíle, než jí opět provede některý ze svých jízlivých kousků.
Všechno ve filmu je úplně jinak, než by se dalo čekat. Ani o společném víkendu Melvina, Carol a Simona nedokáže Melvin Carol kvůli své cynické povaze získat. Přesto však i tato nevšední romance končí happy endem.

Citace z filmu

Melvin vzájemně představuje Carol a Simona slovy: ,,Seznamte se - servírka Carol, teplouš Simon".
Nadšená fanynka romantických knih skládá Melvinovi poklonu: ,,Ani nevíte, co pro mě Vaše tvorba znamená. Je úžasné, že někdo ví, co se skrývá v ženském srdci a hlavě. Jak to děláte, že dokážete ženu tak dokonale popsat?" Melvin reaguje: ,,Představím si chlapa. Pak vynechám rozum a zodpovědnost."
Carol vysvětluje Melvinovi: ,,Když jste k nám do restaurace přišel poprvé na snídani, říkala jsem si, že jste fešák. Ale pak jste promluvil."

Související články

reklama
reklama
reklama