reklama

Lékaři vyhlásili stávkovou pohotovost

Praha - 42 dní. Taková je - dva měsíce od chvíle, kdy David Rath uvalil nucenou správu na VZP - doba prodlení plateb pojišťovny. Praktičtí lékaři proto dnes vyhlásili stávkovou pohotovost.

Praktičtí lékaři chtějí pohotovostí upozornit, že platby za péči od VZP se po vyhlášení nucené správy opět prodloužily.

"Je to varování, že by mohlo dojít k významnému protestu, pokud se situace bude dále zhoršovat," řekl ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů a mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek.

Jak by měly protesty vypadat, zatím neupřesnil. Nevyloučil však, že se k praktikům přidají i další členové lékařské koalice. Kromě lékárníků a praktiků v ní jsou také zubaři, pediatři a ambulantní specialisté.

Podobný protest už tu byl

Právě kvůli zpožďování plateb přitom lékaři zavřeli své ordinaci již počátkem října; tehdy šli před ministerstvo zdravotnictví protestovat proti Miladě Emmerové.

Tehdy lékaři "slavili" úspěch - premiér Jiří Paroubek zakrátko po protestech Emmerovou odvolal. Hlavně se jim však podařilo přitáhnout k problémům ve zdravotnictví pozornost veřejnosti. A pak je začali řešit i politici.  

"Samozřejmě další protest umíme udělat stejně silný nebo i větší, bude-li potřeba, nálada v mužstvu k tomu je," dodal Jelínek. 

VZP: Situace lepší nebude

Mluvčí VZP Jiří Suttner v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že výhledově nelze lékařům slíbit, že se situace zlepší.#reklama

Z dat ekonomického úseku pojišťovny totiž vyplývá, že průměrná doba prodlení plateb dnes činí 42 dní.

"Platby samozřejmě probíhají nepřetržitě, my nesedíme na balíku peněz. Ale v průměru to vystoupalo už na tuto hodnotu," řekl Suttner.

Zároveň prohlásil, že vina není na straně VZP. "Mnohokrát jsme upozorňovali, že platby se zpožďují kvůli nevhodným zákonným a podzákonným normám, které upravují chod pojišťovny. Těmi se musíme řídit, nemůžeme je porušovat."

K podobnému závěru ostatně dospěla v létě 2005 vláda, když se zabývala výroční zprávou této největší tuzemské pojišťovny. V usnesení kabinetu k tomuto dokumentu stojí, že problémy s platbami skutečně působí vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Rath zatím platby nezlepšil

David Rath však poté, co stanul v čele resortu zdravotnictví, tvrdil, že během tří měsíců dá platby do pořádku. "Nucená správa ve VZP přispěje k ozdravení tohoto ústavu," říkal.

Zároveň vyloučil, že by tým nuceného správce naopak zpomalil posílání peněz lékařům.

Tuto obavu v deníku Aktuálně.cz vyjádřil například Pavel Tautermann, předseda Sdružení ambulantních specialistů. "Pokud vím, nucený správce chce kontrolovat všechny faktury. Jsou jich ohromná kvanta, která se hromadí na krajích. Pokud by je stahoval k sobě, jistě by se platby začaly ještě více opožďovat," uvedl.

Rath to kategoricky odmítl; uplynulé dva měsíce však spíše daly za pravdu kritikům.

"V pojišťovně se kontroluje kde co, včetně knihy jízd. Dosud se však nikdo nezajímal o to, jak probíhají platby smluvním zařízením," pronesla před pár dny šéfka VZP Jiřina Musílková.

Řešení situace - větší přerozdělování peněz od plátců zdravotního pojištění a vyšší dotace státu za pojišťěnce, kteří automaticky přicházejí pod křídla VZP (studenti, důchodci, azylanti) - však zůstává v nedohlednu. #reklama

reklama
Doporučené recepty
    reklama