reklama
 

Lékař dostal dva a půl roku vězení

Brno - Podle soudního verdiktu Václav Jordán připravil fiktivními nákupy léků pojišťovny o téměř tři miliony korun.

Jordán předepisoval na rodná čísla svých pacientů drahé léky - cytostatika, která pak v lékárnách vybíral. Mnozí pacienti, jimž měly být léky určeny, je však nedostali. Léky Jordán dával i zcela jiným pacientům, než měl. Léčiva tak podle dnešního rozhodnutí městského soudu v Brně byla vydána v rozporu se zákonem.

"Lékař v onkologické ambulanci Polikliniky Zahradníkova předepsal léky za zhruba osm milionů, ale podstatná část nebyla pacientům vůbec vydána," uvedl státní zástupce Michal Fiala při závěrečné řeči.

Lékař, kterému hrozil trest až osmi let vězení, se proti trestu odvolal, případ tak bude posuzovat Krajský soud v Brně.

Pacientův výpis

Na počínání lékaře upozornil jeden z jeho pacientů Zdeněk Sedláček, kterému se nezdál způsob léčby a vyžádal si účet u Vojenské pojišťovny. "Na výpisu stálo, že jsem měl vyčerpat dvě stě padesát tisíc korun, a to ještě v době, než mi začali dávat infuze," uvedl u soudu sedmapadesátiletý Zdeněk Sedláček. Toho lékaři k Jordánovi odeslali po operaci nádoru tlustého střeva na ambulantní doléčení.

Jordánovy léčebné metody už dříve u soudu zpochybnili dva renomovaní onkologové, kteří v případu vystupují jako znalci. "Medikamenty, které použil u pacienta k léčbě karcinomu tlustého střeva, se vyznačují velkou toxicitou a mají řadu vedlejších účinků, které nelze přesně odhadnout. Jejich podání také vyžaduje zázemí specializovaného centra," uvedl pražský onkolog Pavel Klener.

Vyloučen z komory

K závěru, že lékař svého pacienta Sedláčka neléčil správně, už dříve u soudu dospěl i další znalec, předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "Šlo o postup non lege artis, tedy v rozporu s poznatly lékařské vědy. Lékař chyboval z hlediska výběru léků i jejich podání," uvedl profesor Vorlíček.

Lékařská komora už vyloučila Václava Jordána ze svých řad.

Experti poukázovali rovněž na skutečnost, že Jordán byl profesí gynekolog a nebyl erudovaný v onkologii. "Já osobně bych si nikdy netroufal léčit sterilitu žen. Existují i malá kvalitní onkologická pracoviště, ale musí v nich dělat erudovaní lidé," dodal profesor Klener.

Pozitivně pro Jordána u soudu vyzněly v podstatě jen výpovědi zdravotních sester - podle nich byl lékař u pacientů velmi oblíben.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama