reklama

Kyberšikana:vyžeňte je od počítače dřív,než bude pozdě!

Na začátku děti ohromí úžasná možnost komunikovat s celým světem. Na konci může být otřesné psychické týrání, které skončí sebevraždou. Takovou moc má internet.

Foto: Profimedia

Na začátku děti ohromí úžasná možnost komunikovat s celým světem. Na konci může být otřesné psychické týrání, které skončí sebevraždou. Takovou moc má internet.

A přesto stále existuje spousta dospělých, kteří se nenamáhají zjistit, co jejich ratolesti před obrazovkou provádějí. Vůbec si neuvědomí, že skrz monitor má kdokoli přístup rovnou k nim domů: do kuchyně, do ložnice, do koupelny, na toaletu... A k jejich nejdražším. Stačí tak málo!

Ghyslain: Star Wars Kid

Obětí prvního zveřejněného závažného případu kyberšikany byl čtrnáctiletý kanadský student Ghyslain Raza, známý na internetu jako Star Wars Kid. Ghyslain natočil sám sebe při předvádění bojové scény z Hvězdných válek. Snažil se napodobit postavu Dartha Maula. Spolužáci mu nahrávku ukradli a pro pobavení ostatních ji zveřejnili na internetu. Během několika týdnů nahrávka obletěla celý svět, byla mnohokrát upravována, vzniklo množství webů a blogů, na kterých byl chlapec zesměšňován. Ghyslainovi fanoušci napsali petici tvůrcům Hvězdných válek, aby byl obsazen do některé z epizod. Byl parodován dokonce v seriálu South Park. Ghyslain Raza se psychicky zhroutil a musel se dlouhodobě léčit.

Nechtěla s ním chodit - zemřela

Čtrnáctiletá polská studentka Anna Halman patří k prvním a zároveň nejtragičtějším evropským případům. Pět spolužáků podrobilo Annu před celou třídou sexuální šikaně: strhali z ní šaty a předstírali, že ji znásilňují. Celou scénu nahráli na mobil a video umístili na stránku YouTube. Pro Annu to měla být pomsta za to, že s jedním z chlapců nechtěla chodit... Anna spáchala sebevraždu.

Odmítla kamarádku. Oběsila se.

Třináctiletá americká školačka Megan Meier měla komplexy ze svého vzhledu. Na stránkách MySpace se seznámila s 16-tiletým chlapcem Joshem Evansem. Několik týdnů spolu prožívali virtuální lásku, aniž by se někdy osobně setkali. Pak jí Josh začal psát zprávy plné nenávisti, jak je odporná a jak by byl svět bez ní lepší... Megan se oběsila.

Při vyšetřování se zjistilo, že za chlapce se vydávala padesátiletá Lori Drew, matka Meganiny bývalé kamarádky. Tímto způsobem se Megan chtěla pomstít za to, že už nechce kamarádit s její dcerou. Lori pro kyberšikanu využila i kolegy z práce. Po smrti Megan neprojevila Lori žádné výčitky a celou záležitost vnímala jako nevinný žert.

Co je kyberšikana?

Kyberšikana je šikanování jiné osoby (ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování) s využitím internetu, mobilních telefonů či jiných informačních technologií. Může být spojena s tradiční šikanou (např. nahrávání fyzického týrání spolužáka). Liší se tím, že moderní technologie umožňují vytvoření virtuálního světa, kde jsou lidé anonymní a mohou vzájemně komunikovat, aniž by byli fyzicky přítomni. To jim dává klamný pocit bezpečí. Základ kyberšikany je však stejný jako u šikany: snaha někomu ublížit, pramenící obvykle z vlastní frustrace, zloby nebo zbabělosti pachatele.

Projevy kyberšikany

-Pomlouvání, zastrašování, urážení, zesměšňování nebo jiné ztrapňování (prostřednictvím e-mailu, SMS zpráv, v chatu nebo v diskuzi).

-Pořizování zvukových záznamů, videí či fotografií, jejich upravování a následné zveřejňování s cílem poškodit zachycenou osobu.

-Vytváření internetových stránek, které urážejí, pomlouvají či ponižují konkrétní osobu.

-Zneužívání cizího účtu (e-mailového, diskuzního apod.)

-Vydírání pomocí mobilu nebo internetu.

-Obtěžování a pronásledování voláním, psaním zpráv nebo prozváněním.

Znaky kyberšikany

Anonymita útočníků je základ. Útočníci většinou vystupují ve virtuálním prostředí pod přezdívkou (nickem), používají pro oběť neznámou e-mailovou adresu, telefonní číslo atd., proto oběť jen zřídka přijde na to, kdo na ni útočí. Anonymita může být často zdánlivá, protože totožnost útočníků lze s využitím vhodné technologie odhalit.

Vděčné publikum pomáhá. Prostředky kyberšikany (zprávy a pořízené záznamy) se dají jednoduše rozesílat dál, proto může mít kyberšikana velmi početné "publikum". Útočník nemusí oběť napadat opakovaně, stačí, když citlivé zprávy nebo nahrávky publikuje na internetu a o jejich šíření se pak postarají jiní. Toto publikum zvyšuje intenzitu útoku, a tím zhoršuje jeho dopad na oběť.

Kde a kdy se s kyberšikanou setkáme. Zatímco u tradiční šikany lze předpokládat, kdy a kde k útoku dojde (např. ve škole, na hřišti), s kyberšikanou se můžeme setkat kdykoliv a kdekoliv. Obětí kyberšikany se můžeme stát vždy, když budeme připojeni k internetu nebo když budeme mít u sebe mobilní telefon. V takovém případě se před kyberútokem nemáme kam schovat. Útočník si nás může najít i v "bezpečí domova" a klidně to může být i o půlnoci.

Kdo jsou útočníci a kdo oběti. Jak ukážeme dál ve virtuálním světě nezáleží na věku, pohlaví, síle, postavení v sociální skupině (partě) ani úspěšnosti útočníka nebo oběti ve společnosti. Původcem kyberšikany může být každý, kdo má potřebné znalosti informačních a komunikačních technologií, tedy i fyzicky slabý jedinec. Původce kyberšikany bývá někdy také sám její obětí. Obětí kyberútoku se často stávají děti, které tráví více času ve virtuálním světě a jsou na internetu nebo mobilním telefonu závislé. Na internetu také navazují vztahy, zatímco ve skutečném světě nemají příliš mnoho kamarádů.

Jak se chovají lidé ve virtuálním prostředí Ve virtuálním prostředí se lidé chovají jinak než v reálném světě. Mohou udávat jiný věk, jiné pohlaví, jiné povolání, a záměrně tak manipulovat s těmi, se kterými komunikují. Ve virtuálním světě se někteří lidé chovají méně opatrně než v reálném světě (jsou odvážnější v komunikaci, probírají citlivá témata, komunikují často bez zábran apod.). Někdy zkoušejí to, co by se v reálném světě báli udělat (např. útočit na jiné osoby, vyhrožovat jim nebo je vydírat), protože je menší šance na jejich odhalení, a nevidí, jaký dopad má jejich chování na oběti.

Oběť kyberšikany není snadné rozpoznat. Kyberšikana je většinou spojená s psychickým týráním obětí, které není snadné poznat (na rozdíl od modřin, jež mohou doprovázet fyzickou šikanu). Oběti kyberšikany jsou často uzavřené do sebe a nekomunikují o problémech s okolím (rodiči). Důvodů pro takové chování může být více (strach, stud, rodiče nerozumí počítačům, dítě nepozná, že jde o projevy psychického šikanování apod.).

Kyberšikana může být způsobena i neúmyslně. Kyberšikana může být výsledkem toho, že špatně odhadneme situaci nebo reakci daného člověka (náš žert může způsobit bolest).

Jak se chránit předtím?

Vždy respektujte ostatní uživatele. Dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu. Nakládejte se svým heslem jako s vlastním životem. Nikdy nikomu neznámému nesdělujte své osobní údaje (vystupujte pod obecnou přezdívkou, nikde neuvádějte své jméno a příjmení či adresu), podle nichž by vás mohl útočník vystopovat. Nikomu nedávejte své fotografie nebo fotografie své rodiny.

Jak se bránit potom?

Nekomunikujte s útočníkem, nemstěte se. Zamezte útočníkovi přístup (kontaktujte poskytovatele služby, zablokujte si přijímání útočníkových zpráv nebo hovorů), změňte svou virtuální identitu. Oznamte útok dospělým, schovejte si důkazy pro vyšetřování Pokud víte o kyberšikaně, nebuďte nevšímaví. Podpořte oběti, poraďte jim, co mají dělat, pomozte jim kyberšikanu nahlásit.

zdroj: http://www.e-bezpeci.cz, E-Bezpečí - přehledový list Kyberšikana I a II

reklama
Doporučené recepty
    reklama