reklama

Které státy úspěšně reagují na koronavirovou situaci? Ty, které mají v čele ženu

Sanna Marinová, Tsai Ing-wenová, Zuzana Čaputová nebo Angela Merkelová. To je několik žen, které v čele států řeší koronavirovou krizi.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters / ČTK

Od Německa, Slovenska až po Nový Zéland. To jsou země, které čelí koronavirové krizi, a poslední data ukazují, že takové státy, v jejichž čele stojí ženy premiérky nebo prezidentky, zvládly koronavirovou situaci úspěšně. Podle průzkumů organizace CARE International, která zkoumala 30 států, byly v rozhodovacích komisích ženy z pouhých 24 procent členů. 

Samozřejmě nemůžeme dělat závěry o ženách ve vedoucích pozicích na základě pár výjimečných individualit, které navíc jednají za velmi výjimečných podmínek. Podle socioložky a profesorky z newyorské univerzity Kathleen Gerson jsou ženy do čel států voleny už v takové politické struktuře, kde je relativní podpora a víra v danou vládu, což často nedělá rozdíl mezi muži a ženami. 

Stejně tak není užitečné ani rozumné rozdělovat ženské a mužské hlavy států, stejně jako vlády do homogenních kategorií. Nicméně i tak mluví odborníci napříč zahraničními médii o tom, že státy, které koronavirovou krizi řeší nejlépe, jsou vedeny ženami a právě jejich přístup k této situaci může ukázat užitečnou lekci v tom, jak zemím pomoci nejen během této krize, ale v budoucnosti vůbec. 

Podívejte se do naší fotogalerie na ženy, ze kterých by si mohli někteří státní lídři vzít příklad. 

Mohlo by Vás zajímat: 

Muži ve stínu mocných dam. Často přebírají mateřskou nebo jsou významní vědci | Video: Reuters, Associated Press

reklama
reklama