Krční páteři škodí tablety, mobily i počítače. Zacvičte s bolestí!
Máte husí krk? Nebo dokonce esemeskový krk? Do zrcadla se nedívejte, poznáte to podle bolesti a zatuhlosti ramen i zad, zejména krční páteře.
Moderní technologie nám mají zjednodušovat život, ale občas to vypadá, že nám ho pořádně komplikují. Mají na svědomí hned dvě nové diagnózy zmíněné v úvodu.
Nejčastější příčinou bolesti zad a páteře je nesprávně držení těla. Ne nadarmo mluvíme o takzvané civilizační chorobě. Vadné držení těla si totiž způsobujeme sami.
Dokážete být off-line?
Přes den trávíme pracovní dobu nejčastěji u počítače a spousta nás z nás se od něj nedokážou odtrhnout ani doma ve volném čase. Potíže s páteří proto patří mezi nejčastější důvody, proč navštěvujeme lékaře - trpí jí až 80 procent lidí. se s bolestí setkalo minimálně jednou ve svém životě.
"Zírání do obrazovky a ťukání do klávesnice způsobuje takzvaný husí krk, tedy předsazení brady směrem dopředu. To může v důsledku způsobit i změnu v pozici krčních obratlů a vyhřeznutí plotýnky. Silná, ostrá bolest a omezení pohyblivosti je v tu ránu na světě,“ vysvětluje lékař Václav Cikánek, který je odborníkem na magnetoterapii.
Esemeskový krk (v angličtině se mu říká "text neck") zase způsobuje závislost na chytrých telefonech. Pokud se nad nimi budete neustále sklánět a přidržovat si je u ucha ramenem, výsledkem bude abnormálně zakřivená páteř. A po pár letech už výsledek v zrcadle opravdu uvidíte: vytvoří se vám dokonce znatelný hrb.
Vychýlená páteř bolí
Není divu, mnoho lidí totiž setrvává v nepřirozené pozici s hlavou dopředu a dolů den za dnem mnoho hodin. Kromě vychýlení páteře až o čtyři centimetry, se kterým souvisí bolesti hlavy, ramen a zad, může tento problém vést i k úzkostem a depresím. A to teď ani nemluvíme o závislosti.
Když sehnete hlavu nad telefonem až tak, že si položíte bradu na hruď, tlačíte tím na míchu a mozkový kmen, což může ovlivnit dokonce i dýchání, srdeční frekvenci a krevní tlak.
Dopřejte si úlevu
Odborníci na celém světě hovoří o alarmujícím nárůstu potíží s krční páteří, způsobenou počítači, tablety a telefony. Až polovinu případů přitom tvoří děti a mladí lidé. Na bolest zad a šíje je nejlepší prevence, takže bychom neměli podceňovat pravidelné cvičení a protahování.
Pokud máte sedavé zaměstnání, myslete na to, že minimálně každé dvě hodiny byste si měli vyhradit "protahovací pětiminutovku“. Vstaňte od stolu, projděte se po místnosti, zakružte hlavou a ulevte namáhané šíji a ramenům.
Cvik první
Pomáhá při bolestech hlavy:
- postavte se rovně, ukloňte hlavu na levou stranu
- dbejte na to, aby rameno bylo co nejdále od ucha
- levou rukou se chytněte u pravého ucha a rukou tlačte proti hlavě a naopak.
- vydržte několik vteřin a opakujte
Cvik druhý
Uvolňuje ramena a trapézové svaly (to je horní část zádových svalů)
- lehněte si na podložku
- ruce ohněte v lokti a zvedněte nahoru
- bedra a ramena tlačte k zemi, bradu k tělu
- uvědomujte si, zda se všechny části lopatek dotýkají země
- vydržte několik vteřin a opakujte
Co když ani prevence nepomáhá?
Pak je potřeba nasadit léčbu. Lékař vám nejspíš předepíše rehabilitaci, kde se velmi často objevuje léčba magnetickým polem. V nemocnici je však pacient mnohdy odkázán na neosobní přístup a nemožnost vybrat si vhodné termíny,.
"Rehabilitovat ale můžete i doma s přístrojem Renaissance. Pulzní magnetoterapie působí proti bolesti a zároveň léčí její epicentrum. Zároveň slouží i jako účinná prevence nejrůznější zdravotních obtíží nejen bolesti krční páteře," upozorňuje doktor Cikánek.